Haber Detayı
06 Eylül 2019 - Cuma 11:26 Bu haber 410 kez okundu
 
AH FİNİKE VAH FİNİKE..! AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
AH FİNİKE VAH FİNİKE..! AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


AH FİNİKE VAH FİNİKE..! AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI

 

 

                        Geçmişte de, kısa süreli yazılarımın yayınlandığı dönemlerde de, yerel medyayı ister istemez daha yakından takip ettim. Böyle de oluyor. Sizin de katkınız oluyorsa ilgi artıyor. Gazete başlıkları, haber yorumlar, köşe yazıları ve diğer yazıların ağırlıklı konusu, aynı ovayı paylaşan iki ilçe arasında, Kumluca’nın yatırımlarda ve nüfusta Finike’yi geçmiş olması, eskiden Kumlucalılar Finike’ye gelirken, gelinen süreçte aksi yönde bir hareketin olması, Finike’nin gerilediği vs gündem oluyor.

 

                        Finike’ye yerleştiğim 1995 yılında gerçekten, Kumluca  Anadolu’da çokça olan küçük bir kasaba idi. Sonra tarımsal üretim, örtü altı tarımın yaygınlaşması, gibi etkenler Kumluca’yı hareketli kıldı. Bir de tarım arazilerinin hızla imara açılığı, ticari alanlar yaratılması süreci hızlandırdı. Dün birisi dert yanıyordu. Kargo için dahi Kumluca’ya gidiyoruz. Haklı aslında,  sermaye maliyeti düşürmek için, şubeleri Kumluca’da topluyor.  Bunun gibi sizlerin çoğaltacağı örnek çok olacaktır.

 

                        İnşaatlaşma, ticari alanların artması, konut artması, bir çok markanın bulunması tek başına gelişmişlik ölçüsü mü ? Kesinlikle hayır, kentlerin bir kültürü, bir dokusu, özgülüğü olmalı. Kumluca’da paranın neticesinde oluşan, rant ekonomisi ve ona bağlı tüketim toplumu piyasası ötesinde bir gelişmişlik var mı ?  Yok. Finike aslında geri kalmış da değil. Şöyle bir düşünün Alanya’dan İzmir’e kadar sahil şeridinde, Akdeniz kıyısında olmakla beraber, sakin, sessiz, kargaşasız, curcunasız, özellikle orta yaşa hitap eden bir başka yerleşim yeri var mı? Yok. Finike bu yönüyle daha da gelişime açık bir yer. Tarihsel yanı da var. Anadolu’nun herhangi bir kasabasında görebileceğiniz yaşamlarla birlikte, turizmin, tatil sektörünün canlı kıldığı yerleşim yerlerinin özellikleri de var.  Zaten onlara da yakın. Finike’nin sorunu, aslında tercihsizliktir. Tercih yapılmış olsa ve yerel yönetim başta olmak üzere, esnaf ve yatırımcılar ortak karar alsa, aslında anlatmaya çalıştığım yönüyle ilgi merkezi haline gelecektir. Örneğin, uzun sahil boyunca bir türlü standart belirlenip, tesisleşme oluşturulamadı. Her işletmeci ekonomik olanakları ve elbette eğitim ve kültürüne uygun, gerçeği de söylemek gerekirse, eklektik bir bakış açısı ile biraz ondan biraz bundan tarzlı ile tesis işletmektedir. Yeni Başkanın bu işe el atmasında yarar var. Elit kavramı seçkinciliği ifade eder ama burada kullanmak zorunda kalacağım, elit, sükunete uygun,  kültürel yanı ağır basan işletme ve tesisleşmenin örneğinin oluşturulması gerekir. Buna benzer. Elbette bunları da yaparken her halükarda Portakal tarım alanlarının en azından mevcut haliyle korunmasının da gerekliliği ortadadır. Kumluca Tarım arazilerini imarla yok ediyor. Geleceğini muallâk hale sokuyor. Finike gelişmişliği farklı boyutu ile sosyolojik anlamda sağlamalıdır. Bu potansiyel var.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AH, FİNİKE, VAH, FİNİKE..!, AV., FİKRİ, DOĞAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
26° - 32°
Salı
26° - 32°
Çarşamba
26° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
05:03
Sabah
06:25
Öğle
13:01
İkindi
16:36
Akşam
19:26
Yatsı
20:43
Arşiv Arama
Haber Yazılımı