Haber Detayı
25 Şubat 2020 - Salı 17:04 Bu haber 784 kez okundu
 
ALGILAMA FARKLILIKLARIMIZ. NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI
ALGILAMA FARKLILIKLARIMIZ. NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


ALGILAMA FARKLILIKLARIMIZ. NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI

 

  Bu gün her zaman görüştüğümüz bir arkadaş ile yaşadığımız ufak bir polemiği irdelerken, kendini doğru bir şekilde ifade edebilmenin ve doğru bir şekilde algılayabilmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha farkettik hep beraber...

  Hani bir yere giderken ok işaretlerini takip ederek yönünüzü bulursunuz da işaretlerden biri yerinden sökülmüş ya da biri tarafından yönü değiştirilmiş olursa gideceğiniz yere de gidemeyince kafanız karışmış bir halde öylece şaşkın bir halde kalırsınız ya, doğru algılamadığımızda da başımıza gelenler de işte aynen böyle oluyor. Kendimizi karmaşa içinde bulurken, pirinç taşlarını ayıklamaya, dökülmüş sütleri ortalıktan temizlemeye çalışıyoruz...

  Şu tabelanın yerinden sökülmesini veya yönünün değiştirilmesini de çoğunlukla bir muzip ya da bir hilekar yapıyor. O hilekârı orada burada aramaya da gerek yok.. O hilekâr bizim veya karşımızdakinin egosunun ta kendisi aslında..! Bu hilekâr aynı zamanda bir kamuflaj ustası, bir kayboluyor ortadan, bir başka bir surette,bir başka konuda yine karşımızda...

  Şu ego denilen şey işin içine girmezse, kendini şöyle bir göstermezse, ortalığı karıştırıp seyretmezse sıkıntıdan ölür, çatlar, patlar..

  Eskiler, zihnimiz bizi oyalayacağına, biz zihnimizi bir iş ile oyalayalım demişler..İnsan zihninin boş kalınca canı sıkılan bir yapısı olduğundan, onu iyi bir meşguliyet ile oyalamazsak ortalığı birbirine katar, karıştırır...Hele bir de bu zihin yanlış anlama modunda ise, alıngan modda ise, ters tarafından kalkmış ise buyur buradan yak..."Bulaşma üstüne kalır!" derler ya işte durum aynen öyle olur..

  Yine böyle durumlarda iken, aslında o kişiye yönelik olmayan öylesine bir bakışınıza ya da gülüşünüze; "Bana niye öyle baktın, niye güldün?" gibi sizi şaşırtan sorulara da bir cevap bulamazsınız, çünkü cevabı da yoktur, öyle bakıp güldüğünüz de yoktur, ama şu da bir gerçek ki karşınızdaki kişi öyle algılamıştır..

  Bu farklı algılama durumlarında hiç düşündünüz mü:

"O niye öyle algıladı? "diye..

Yine kendimiz yanlış anladığımızda oturup hiç düşündük mü:

" Neden yanlış anladım?" diye..

Böyle durumlar ile karşılaştığınızda bu soruları kendinize içtenlikle bir sorun ve verilen cevaba bir bakın..İşte bu cevabı bulduğunuz anda sizdeki veya karşınızdaki o ortalık karıştıran yönü farkedecek ve onunla yüzleşeceksinizdir.. Bu yüzleşmeyi bir kaç kez yaptığınızda artık sizde oluşan derin farkındalık ile manipule eden yönü yakalayacak, ona kapılmayacak ve benzer sorunlarla boğuşmaktan kurtulacaksınızdır.

  Aksi takdirde olan olduktan, çamlar devrilip, her şey dökülüp, ağıza gelenler söylenip, kalpler kırıldıktan sonra; "Ay ben yanlış anlamışımmm!"

söylemleri ile bir şeyleri düzeltip, toparlamaya, onarmaya uğraşır dururuz, bazen düzelse de bazen uğraştıkça da daha beter batarız veya iş işten geçmiş olur ve artık düzeltilemeyecek bir noktaya da gelinmiş olabilir..

  Bazen bırakın karşımızdakini, zaman zaman kendimiz dahi o an ne düşundüğümüz ve ne yaptığımızın farkına varmazken, niyetimiz iyi olmakla birlikte davranışımız maksadımızı aşmış iken, karşımızdakilerin de böyle bir ruh halinde olması çok karşılaşılan bir durum değil mi?

  Algılamamızın sonucuna göre tepki verip, ona göre bir davranış gösterebileceğimizden, algımız yanlış ise, sonuç da yanlış olacaktır.

  İşte bu yüzden olayları, kendimizi ve karşımızdakini doğru algılamak, doğru ifade edebilmek gerçekten çok ama çok önemli.

  Doğru algılayabilmek için kedimize şu soruları sık sık soralım:

 

Gerçekten doğru algılıyormuyum?

Yanlış algılamama neden olan şey ne?

 

Kendimi doğru ifade edebildim mi?

Kendi yaptığımın farkındamıyım?

 

Karşımdaki beni doğru algıladı mı?

Karşımdakinin yanlış anlamasına neden olan ne?

 

Karşımdaki kendini doğru ifade edebildi mi? Karşımdaki yaptığının farkında mı?

 

 Siz "A " yı anlatırken o " V" yi anlıyorsa ortada bir terslik vardır ve muhtemelen de algılamalar oldukça farklı, hatta terstir....Böyle durumlarda biraz açıklayıcı anlatım ile doğru algılama yine de olmuyorsa orada bırakıp, algılar normale dönüp, düzelene kadar anlatmaya ara vermek en güzeli...

Yoksa durum malum.....!

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ALGILAMA, FARKLILIKLARIMIZ., NURAN, AKOVA’NIN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
26° - 32°
Salı
26° - 32°
Çarşamba
26° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
05:03
Sabah
06:25
Öğle
13:01
İkindi
16:36
Akşam
19:26
Yatsı
20:43
Arşiv Arama
Haber Yazılımı