301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Eylül 2019 - Cuma 16:11 Bu haber 279 kez okundu
 
CUMA SOHBETİ .KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
CUMA SOHBETİ .KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
KUMLUCA Haberi


 

CUMA SOHBETİ .KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI

 

İslam Dininin insanlarımıza öğretilmesi ve ibadet yerlerinin yönetilmesi ile ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere Atatürk tarafından kurulan Diyanet İşleri Başkanlığımız milletimizin ihtiyacı olan gerçek dini bilginin öğretilmesi  için bütün özverisini bu konuya teksif etmiştir. Teşkilatımız Türkiye çapında 1 milyona yakın yetişkin bayanlar, yüz binleri aşan 4-6 yaş öğrencileri ve yine yüz binler civarında hafızlık yapan öğrencileri ile kendisini göstermektedir. Sadece öğreticileri Diyanet tarafından karşılanan bu eğitim kurumlarımızın pek çok ihtiyacı halkımız tarafından finanse edilmektedir. İlçe Müftülüğü olarak halkımızın teşkilatımızdan beklentilerinin şuurunda olarak Kumluca’da hizmete devam etmekteyiz.

            Teşkilat olarak bizler, eğitim-öğretimin daha çok eğitim yönüyle ilgilenmekteyiz. Eğitim, daha çok kişilerde istenilen davranış ve karakter değişikliklerinin oluşması hususunu kendine amaç edinir. Hiçbir ayrım yapmadan milletimizin tüm fertlerine hem milli hem de manevi davranışlar kazanmalarını istiyoruz. Milletimizden kaynaklanan değerler; milleti sevmek, ülkeyi sevmek, bayrağı sevmek ve saygı göstermek, milli birliğe değer vermek vb.dir. Manevi değerler; helal-harama dikkat etmek, helal kazanç, insanlara faydalı olmak, insanlarla  güzel geçinmek vb. dir.

            Diyanet İşleri Başkanlığı ve İlçe Müftülüğü olarak bizler inandığımız güzel dinimiz İslamın kelime manası olan “barış, sulh, sükun” un hem fenden hem de toplum olarak yaygınlaşmasıdır. Her bir Müslüman evladı olan bizlerin evvela evindekiler ile uyum içinde yaşaması gerektiği anne-babaların çocukları ile ve çocukların hem kendi kardeşleri arasında hem de ebeveynleri ile tam bir barış içinde yaşamaları gerektiğini vaazlarımızda ve kurslarımızda ifade ediyoruz.Şurası bir gerçektir ki, ailede siz barışı sağlayamazsanız toplumda barış olur mu? Aile fertlerinin bir birleri ile kavgalı olduğu bir toplum düşünebilir miyiz? Ve böyle bir toplumun içinde huzurlu yaşayabilir miyiz? Yani ailede mutlu bireyler eğitimimizin ayrılmaz parçasıdır.  Bizim vizyonumuz, ülkümüz ailesiyle barışık anne-baba ve anne-babasıyla barışık ailelerden oluşan toplumun oluşturulmasıdır.

            Ailelerin mutlu ve huzurlu olması yanında gençlerimizin de kalp ve gönüllerinin İslamın hayat iksiri olan barış mesajının onlara ulaştırılması ve bunların gençlerimizin davranışlarında ortaya çıkması için de çalışılması elzemdir. Gençlerimiz genellikle okulda, sokakta, spor etkinlikleri ve her türlü sosyal etkinlikleri icra ederken barış ve huzuru bozucu ayrıştırıcı, insanları rahatsız edici ve hatta başkalarına zararı dokunucu şekilde davranmalarının önüne geçmek gerektiğinin şuurunda olarak, Müftülük Gençlik Kulüpleri oluşturmuş bulunmaktayız. 10 küsur gençlik kulübümüze, varlıkları ile katkı sağlayan gençlerimizle milli-manevi değerlerimizin pekişmesi adına, hafta sonları kahvaltı ve spor müsabakalarının yanında yürüyüş ve çadır kampı faaliyetlerimizi icra ediyoruz. Yunus Emre Kültür Merkezinde hem kız öğrencilerimize hem de erkek öğrencilerimize sohbetlerin yanında onların ilgi alanlarına ait (boyama, ebru v.b.) etkinlikler yapmak suretiyle boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı oluyoruz.

            Yine Yunus Emre Kültür Merkezi Aile ve Dini Rehberlik Büromuzda görev yapan 6 görevlimiz vasıtasıyla, aile bilinci ve ailenin ayakta tutulmasıyla ilgili yaptığımız faaliyetler dolayısıyla Antalya genelindeki aile ve dini rehberlik büroları  (10 adet) arasında İlçemiz ödüle layık görülmüş olması bizlere güç ve kuvvet vermiştir. Önümüzdeki dönemde de ailenin korunması ve barışın sağlanması için yakın çevremizden başlamak üzere (ilk önce görevli personel aileleri sonra Kur’an kursuna devam edenlerin ailelerine, sonra cami cemaatinden oluşan ailelere) seminerler ve bilgilendirmeler yapmak amacındayız. Bu faaliyetlerimizin tam başarıya ulaşması için İlçemizdeki tüm resmi ve özel kuruluşların yardım ve desteği hayati önem arzetmektedir. Seminerleri verecek görevlilerimiz hem İlahiyat Fakultesi mezunu olup, hem de  aile rehberlik konusunda uzmanlaşmış kişilerdir.

            Aile büromuza mesai saatleri içerisinde şahsen müracaatta bulunan kişilerin sorunları dinlenmekte ve neticede bilgi amaçlı yönlendirmeler yapılmak suretiyle meselelerin İslamın sulh ve barış mesajına uygun bir şekilde çözülmesine yardımcı olunmaktadır.

            Yukarıdan beri anlatmaya çalıştığımız hususlar milletimizin kalp ve gönüllerinde bir boşluk oluşmasının önüne geçmek ve bu boşluğun ehliyetsiz kişilerce doldurulmasına mani olarak yeni 15 Temmuzların önüne geçmeye çalışmaktır gayemiz. Bu vazifemizin icrasında görev alan çalışanlarımız ile kurumumuza maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen herkese ayrıca bu mesajlarımızın siz değerli okuyucularımıza ulaşmasına vesile olan Batı Antalya A Gazetesi sahibi Atila Demirparmak’a teşekkür ediyorum.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: CUMA, SOHBETİ, .KUMLUCA, MÜFTÜSÜ, HACI, KAHRAMAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 25.05.2020
Bugün
18° - 30°
Salı
17° - 26°
Çarşamba
16° - 25°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 24.05.2020
İmsak
03:57
Sabah
05:36
Öğle
12:59
İkindi
16:49
Akşam
20:12
Yatsı
21:44
Arşiv Arama
Haber Yazılımı