Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 11:56 Bu haber 324 kez okundu
 
CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
KUMLUCA Haberi


CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI

 

Rahman ve Rahim olan yüce Allah’ın adıyla başlayalım değerli okuyanlarım.

 Bildiğiniz gibi geçen Cuma günü akşamı Mevlid Kandilini idrak ettik.Camilerimiz kadın ve erkek genç yaşlı demeden insanlarımız ile doldu taştı.Mevlid-i Nebi haftamız münasebetiyle çeşitli etkinlikler icra ettik Müftülük olarak Hz. Muhammed ve Aile konusunda farkındalık oluşturmaya  gayret ediyoruz. Bu günde yine sizlere Aile konusunda yaptığımız yanlış davranışlardan bahsetmeye gayret edeceğim.

Evvela; Her şeyden önce hayata bakışımız evlilikten ne beklediğimizi etkiliyor, hayatı haz ve hız konusuna indirgersek bunlardaki aksaklıklar evliğimizin sona ermesine vesile olur. Eğer biz hayata zevki sefa olarak, yeme, içme, gezmek ve eğlenmek olarak değil de, bir imtihan olarak bakarsak hazlarımız konusundaki aksaklıklar evliliğimize zarar veremez. Elbette insan evlendiği kişi ile birlikte yiyip içecek gezecek ve tozacaktır. Bu bizim hayatımızın temel ve ana gayesi değil, olmaz ise olmazımız değildir.Bu söylediklerimiz olursa ne güzeldir.Ama yiyemediğimiz zaman yani bedensel ihtiyaçlarımızın karşılanmasında sıkıntı çektiğimizde paramızın olmadığı zamanlarda karalar bağlayamayız bağlamamız lazımdır. Çünkü biz hayatı  yeme içmeden ibaret zevki sefadan ibaret görmüyoruz. Biz hayatı zorluklar ile karşılaştığımızda zorluklara  karşı sabrettiğimizde sevap kazanacağımızı biliyoruz. Allahın bizlere nasip ettiği helal rızkı bulduğumuzda onu yer şükrederiz sevap kazanırız böylece mutlu  oluruz. Eşimiz ve ailemiz ile birlikte helal rızkı bulamaz isek harama bulaşmayız. Sabrederiz az yeriz az tüketiriz iktisat yaparız.Yani sabırlı oluruz. Bu zor şartlara karşı böylece yine sevap kazanırız ve mutlu oluruz ailemizle birlikte. Peygamberimizin şu davranışı ne güzel örnek bizler için “ Bir gün Peygamberimiz sabah kalktığında eşi Hz Aişe annemize evde yiyecek olarak ne var ey Aişe diye sorunca, Aişe annemizde ey Allahın Resulü evimizde içecek sudan başka bir şey yoktur deyince, efendimiz de, öyle ise ben bun gün oruç tutmaya niyet ettim buyurması bize bu gün örnek değimi.!  Bizim hiç bundan ibret alacağımız bir yönü yok mu bu tarihi muhaverenin.!

Helal lokmaya, helal gıdaya ve helal kazanca verdiğimiz önemde ailemizin huzuruna ve sağlamlığına büyük katkısı vardır. Peygamberimiz (sav) “ Haram lokmanın nesillerin bozulmasına çok büyük etkilerinin olduğunu” unutmamamız lazımdır. Nesillerin bozulması demek evvela çocuklar evde anne babayı dinlemezler, kendi aralarında geçinemezler, okulda huzur bırakmazlar, okuldaki öğretmenler ve diğerleri onlardan rahatsızdır. Bütün kavga ve huzursuzlukların kaynağı haram lokma ile büyüttüğümüz evlatlarımız olabilir.

Ayrıca; Ailede huzur ve güveni temin edebilmek için onlarla oturup güzel güzel konuşabilmeliyiz.  Gençleri dinlemeliyiz, duygu ve düşüncelerinden haberdar olmalıyız.Yanlış duygu ve düşüncelerini nezaket kuralları içinde söylemeliyiz. Bunun örneklerini Peygamberlerin hayatında görmek mümkün. Peygamberimizin yanında büyüyen Enes Bin Malik bir defasında, sofrada kendi önünden değil de başkasının önünden almak gibi bir yanlış davranışa Peygamberimiz nezaketle müdahale ederek Enes’cik  önünden ye ve besmele çekerek ye buyurmuştur. Yine yanında büyüyen Hz Ali daha çocuk iken Allaha iman edip Namaz kılması gerektiğini söyleyince, çocuk yaşta olan Hz Ali, durumu babasına danışacağını söyleyince, Peygamberimiz Allah seni yaratmak istediğinde babana mı danıştı da sen ona ibadette, babana danışıyorsun demiş ve yanındaki Ali’yi Allaha imana ve ibadete ikna etmiştir.

Değerli okuyucularım! Ailelerimiz yani eşlerimiz ve çocuklarımız hatta anne babalarımız yüce rabbimizin bizlere emanetidir. İnsanoğlunun en zor ve çetin imtihanı en yakınları iledir.Hatta en zor imtihanlarımız kendi nefsimiz iledir. Bu imtihanlarda başarılı olabilmemiz yani hem bu  dünyada ve hem de ahrette mutlu olabilmemiz bu konularda rabbimizin emirlerine ve yasaklarına uymaya, ayrıca aile konusunda Peygamberimizin uygulamalarına bağlı kalmaya, onu bu konularda örnek almaya bağlıdır. Rabbimiz dünyanın cenneti demek olan mutlu bir aile hayatına ermeyi ve bu mutluluk dolu hayatı ahrette sürdürmeyi nasip etsin.

Haftamız ve cumamız mübarek olsun efendim.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: CUMA, SOHBETİ., KUMLUCA, MÜFTÜSÜ, HACI, KAHRAMAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 14.08.2020
Bugün
26° - 38°
Cumartesi
27° - 34°
Pazar
26° - 33°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 13.08.2020
İmsak
04:36
Sabah
06:06
Öğle
13:07
İkindi
16:52
Akşam
19:59
Yatsı
21:22
Arşiv Arama
Haber Yazılımı