Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 10:19 Bu haber 385 kez okundu
 
CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
KUMLUCA Haberi


CUMA SOHBETİ. KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI

 

Rahman ve Rahim olan yüce Allah’ın adıyla başlayalım değerli okuyanlarım.

 Hepinizin Cuması mübarek olsun. Allahtan hepinize sağlık afiyet vermesini diliyorum. Bu gün 3 haftadır gündeme getirdiğimiz “ Aile” hususunda malumatlarımızı siz değerli okurlarımız ile paylaşalım istiyorum.

            Yarattığı her canlıya bir eş veren yüce Allah, varlıkların en kıymetlisi olan biz insanları da, eşler halinde olduğumuzda karmaşık hayatın fırtınalı ortamından kurtulabileceğimizi belirtmiştir. Ama ne yazık ki günümüzde bir sukun ve sukunet yeri olması gereken aile yuvaları dağılmakta ve evlenen gençlerimiz evlendikten çok kısa bir zaman sonra ayrılabilmekteler efendim. İşin daha garip olanı da bu ayrılıkların, evlenmek gibi çok normal bir şey olduğunu, hem çevremizde görmekteyiz, hem de topluma mal olmuş pek çok ünlü kişilerin yaşamlarında şahit olmaktayız bu yanlışlığa.

Allahın hiç hoşuna gitmeyen, helal olan boşanmaların artması, bir kadın sorunu olduğu kadar erkeklerin de sorunudur, devletlerin ve milletlerin de beka sorunudur.

            İçerisinde bulunduğumuz Antalya İlimiz ve İlçeleri bu boşanma sorununu en ağır yaşayan illerin başında gelmektedir. İnsanlar Allahtan sakınıp çekinmiyorlar ki eşlerinin haklarına riayet etsinler ve onlara karşı sorumluluklarını yerine getirsinler. İnsanlar eş olmanın ve karı koca olmanın ne demek olduğunu onlara benimsetememişiz ki birbirlerinden ayrılıyorlar.

Eş efendim bir bütününün diğer yarısıdır. Eş olmak paylaşmak demektir. Paylaşmak dediğimizde hayatı paylaşmak, hayatın iyi ve kötü halini paylaşmak, acıyı tatlıyı paylaşmak, tokluğu paylaştığımız gibi açlığı da paylaşmalıyız.  Evimizde genişliği rahatlığı veya sağlığı paylaştığımız gibi darlığı rahatsızlığı ve hastalığı da paylaşmamız lazımdır.

            Milletimiz ve  devletimiz açısından kötü günlerin habercisi olan boşanmaların artmış olmasının bir sebebi de  kızlarımıza ve oğullarımıza olan aşırı düşkünlüğümüzdür. “ Kızım veya oğlum evleniyorsun aman ha kimseye kendini ezdirtme! kendine dikkat et ! bizler daim senin yanındayız ve seni çocukluğunda baktığımız gibi şimdi de bakarız, kendini sakın kimseye ezdirtme ! ”  diye tembihlediğimiz zaman, çocuklarımız bir sıfır mağlup bir şekilde  veya daha doğrusu evliliğe ve aile hayatına olumsuz bir bakış açısı ile başlıyorlar. Halbuki kızım veya oğlum dileğimiz ve duamız odur ki eşinle iyi geçinesin,  onunla bir ömür boyu mutlu olmanızı diliyorum. Sakın birbirinizi üzmeyin ! eşini üzme ! onu daima sev ve say!  eşine sevgi saygıda kusur etme ! hatalarını hoş gör ! zor zamanlarında yanında ol ! gibi tavsiyeler yapılması daha yapıcı değil mi.?

            Ülkemizin üzerindeki bu kara bulutların dağıtılması ( boşanma sayısının azalması ) evlilik öncesi, evlenecek gençlere seminerlerin verilmesi ve bilgilendirilici, bilinçlendirilici, seminerlerin zorunlu hale getirilmesi önem arz ediyor. Resmi nikah kıyılmadan önce belli bir semineri tamamlama zorunluluğu getirilmesi elzemdir. Bir kuruma aşçı olacak kişide aşçılık belgesi aradığımız gibi, taşımacılık sektöründe görev alacak kişilerde psiko teknik belgesi alma zorunluluğu getirildiği gibi, eş olacak gençlere aile idaresi ve anne baba olmanın önemi konusunda mutlaka bir seminer verilmeli ve semineri başarı ile bitirme zorunluluğu çok mu gereksiz olur efendim.?

Yukarıdan beri anlattıklarımızdan da anlaşılan şudur ki sıkıntılı durumlardan kurtulabilmemiz için gerek ailelerin çocuklarına verecekleri öğütlerde değişiklik yapılması ve gerekse yöneticilerin evlenecek bireylerin evlilik öncesinde uymak zorunda oldukları hususlarda  kanun çıkarma veya yönetmelik çıkarmanın lüzumu ortaya çıkıyor. Hepinize hayırlı cumalar diliyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: CUMA, SOHBETİ., KUMLUCA, MÜFTÜSÜ, HACI, KAHRAMAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 09.07.2020
Bugün
24° - 30°
Cuma
25° - 31°
Cumartesi
26° - 37°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 08.07.2020
İmsak
03:56
Sabah
05:38
Öğle
13:07
İkindi
16:58
Akşam
20:26
Yatsı
22:02
Arşiv Arama
Haber Yazılımı