Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 11:15 Bu haber 294 kez okundu
 
DEPREM DEĞİL BİNA ÖLDÜRÜR! İSA BAHADIR ÇELİK’İN KÖŞE YAZISI
DEPREM DEĞİL BİNA ÖLDÜRÜR! İSA BAHADIR ÇELİK’İN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


DEPREM DEĞİL BİNA ÖLDÜRÜR! İSA BAHADIR ÇELİK’İN KÖŞE YAZISI

İstanbul’da meydana gelen deprem sonrası bir daha gördük ki olasıbir depreme karşı hazır değiliz. Depreme karşı hazırlıklı olmak için tüm kurumların ve fertlerin entegre çalışma yapması gerekir. Bu çalışma başta depreme karşı insan yetiştirme yani eğitim, şehir planlaması ve depreme karşı binaların kontrolü ile yapıların güçlendirilmesidir. Depreme karşı alınabilecek en etkili önlem sağlıklı kentleşmedir. Şehir planlama sürecinin sağlıklı olduğu bölgelerde afetlerin yol açtığı kayıplar, plansız olarakgelişen bölgelere göre daha azdır.

Genelden özele doğru gelirsek Finike’de meydana gelebilecek olası bir depreme karşı ne kadar hazırız? Bence hazır değiliz. Depreme karşı insanlarımızın bilinçlendirilmesi ve eğitimler verilmesi gerekir. Deprem anında balkondan atlamak yerine deprem esnasında ne yapmamız gerektiğini öğrenmeliyiz. Okullarımızda bu eğitimler kısmen veriliyor olabilir ama halkımızı da depreme karşı bilinçlendirilmeli ve eğitimler verilmelidir.

Finike deprem bölgesi olarak yüksek tehlikeli bölgedir. Bölgemizin deprem bölgesi olması nedeniyle yapılan şehir planlamalarında bu özellik dikkate alınmalı ve üzerinde iyi çalışılıp vatandaşlarımızın zarar görmesini engellemeliyiz. Birilerin para kazanması için bu planlamalar ve kontroller ahbap çavuş ilişkisi ile yapılmamalıdır.

Bir yapının ortalama ömrü yaklaşık olarak 50 yıldır. Yapı 50 yılda deforme olur ve depreme karşı göstereceği performansı çok düşer. Ömrünü tamamlayan veya tamamlamaya yaklaşan binaların depreme karşı riskli olup olmadığı kontrol edilmek zorundadır. Yapılar eğer riskli ise bir an önce gerekli işlemlerin yapılıp, yapının yıkılması gerekmektedir.Finike’de bu tip yapılar varsa bu yapıların kontrol edilip gerekli çalışmanın yapılması gerekir. Bu çalışmalar yapılmaz ise olabilecek bir depremde “Deprem Değil Kontrolsüz Bina Öldürür.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DEPREM, DEĞİL, BİNA, ÖLDÜRÜR!, İSA, BAHADIR, ÇELİK’İN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
26° - 32°
Salı
26° - 32°
Çarşamba
26° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
05:03
Sabah
06:25
Öğle
13:01
İkindi
16:36
Akşam
19:26
Yatsı
20:43
Arşiv Arama
Haber Yazılımı