301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 10:00 Bu haber 267 kez okundu
 
DİNLEDİĞİMİZ SES, HANGİ SES?
DİNLEDİĞİMİZ SES, HANGİ SES?NURAN AKOVA'NIN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


DİNLEDİĞİMİZ SES, HANGİ SES?

 

    Olayların ve günlük yaşamın içinde, pek çok düşünce gelir aklımıza...Gün içinde pek çok seçimler yapmak, kararlar almak durumundayız.

   Özellikle önemli konularda doğru karar verirsek; "Oh çok şükür, iyi ki de öyle yapmışım!" diyerek rahatlarız, adeta cenneti yaşarız.

   Yanlış kararlar verdiğimizde ise sonuçlarını yaşarken; "Keşke öyle yapmasaydım!" diyerek, sıkıntılar içinde boğuşurken adeta cehennemi yaşarız.

    O yüzden basit gibi görünen durumlarda bile vereceğimiz kararlar oldukça önemlidir. Kararlarımızı verirken, çoğu zaman pek çok seçenek ile karşılaşırız. Aklımızda bir sürü, karmakarışık düşünce belirir. Bazen bu düşüncelerin içinde kaybolur, kendimizi labirentte gibi hissederiz.

   "Hangisi doğru seçenektir?" Hangisi sizi çıkış yoluna götürür, hangisi çıkmaz sokaklarda sizin daha çok kaybolmanıza ve zaman kaybetmenize yol açar?" Bunları önceden kestirebilmek bazen mümkün olur, bazen de mümkün olmaz.

   Egomuzun sesi çoğu kez birbirine tezat, karmakarışık düşünceler olarak karşımıza çıkar..Bu sesi dinlediğimizde sonuç olumsuz olduğu gibi, kafamız da karmakarışık olur. Sonuçta da zaman ve enerji kaybetmiş bir halde buluruz kendimizi...

   Özümüzün sesini dinlediğimizde ise, bu ses sakin ve dingin bir şekilde konuşur..Özümüzün sesi, hem aklımıza hem de yüreğimize sinecek şekilde uygun bir kararı veya çözüm yolunu fısıldar bize. Bazen duruma göre birden fazla alternatif seçenek sunsa da bunlar nettir. Özümüzün sesini dinlediğimizde sonuç olumlu olur.

  Kafamız karışık iken, özümüzün iç sesini bu karmaşada farkedebilmek pek mümkün olmaz.

O yüzden önemli kararları alırken, tüm sorunları kafamızın içinden dışarıya bir kenara çıkarıp, sakin ve dingin olabilmek gerekir. Bunu başarmak koca bir kayayı bir kenara ittirmeye benzer.

    Bazen tek başımıza bu iş pek kolay olmasa da, destekleyicı unsurlar ile bunu başarabilmemiz mümkündür. Böyle zamanlarda eş ve dostun moral verici, yüreklendirici sözleri ve destekleri bizlere güç vererek iyi gelecektir.

    Yine kendimizi rahatlatacak, keyiflendirecek şeyleri yaptığımızda, enerjimizi yükselterek bu zorlu kayayı bir kenara ittirebiliriz.

   Sakinlestiğimiz ve pozitif olabilmeyi başardığımız zaman karşımıza çıkan çözüm yolunu ve doğru seçeneği gördüğümüzde, bunu daha önce niye düşünemediğimize, hayretler içinde bakar kalırız.

    Kendimizi olaylar içinde kaybolmuş, darmaduman bir halde buluyorsak, dinlediğimiz ses çoğunlukla egomuzun sesidir.

    Yine çevremizde sürekli egosunun sesini dinleyerek hareket eden birileri var ise, araya bir mesafe de koyamıyorsak, onların karmaşasında bizlerde kayboluyor olabiliriz.

   Çevremizde egosunun sesini dinlemek yerine, özünün sesini dinleyerek hareket etmeyi yaşam biçimi haline getirmiş insanlar var ise, şanslıyız!

    Özümüzün sesinin ne kadar çok farkına varabilirsek, bu sesi ne kadar çok dinleyip, uygulayabilirsek, o kadar huzurlu ve mutluyuz...!

Sevgi ve saygı ile..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DİNLEDİĞİMİZ, SES,, HANGİ, SES?,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 24.01.2020
Bugün
- 16°
Cumartesi
- 16°
Pazar
- 18°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 23.01.2020
İmsak
06:36
Sabah
07:59
Öğle
13:14
İkindi
15:56
Akşam
18:18
Yatsı
19:37
Arşiv Arama
Haber Yazılımı