301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 15:45 Bu haber 245 kez okundu
 
DİŞ HEKİMİ NURHAN ALADAĞ: KÜÇÜK ŞEY YOKTUR. ÇÜRÜK TE KÜÇÜKBAŞLAR
DİŞ HEKİMİ NURHAN ALADAĞ: KÜÇÜK ŞEY YOKTUR. ÇÜRÜK TE KÜÇÜKBAŞLAR
KUMLUCA Haberi


DİŞ HEKİMİ NURHAN ALADAĞ:  KÜÇÜK ŞEY YOKTUR. ÇÜRÜK TE KÜÇÜKBAŞLAR

Mesleğini gülümsetmek olarak tanımlayan Diş Hekimi Nurhan Aladağ, Aladağ Diş Ve Ağız Sağlığı Polikliniğinde sağlıklı bir ağıza nasıl sahip olabileceğimiz hakkında bilgi verdi.

Sağlıklı dişler için çocuklarınızın ağız ve diş sağlığına erken dönemde özen göstermenizde fayda var. Okul öncesi eğitimde başlayan süreçte daha sağlıklı dişlere sahip bireyler yetiştirebilmek için hem anne ve babalara hem de öğretmenlerimize minik görevler düşüyor.

Sağlığı Korumak Hastalığı Tedavi Etmekten Çok Daha Kolay Ve Eğlenceli

Çocuklarımızı bilinçlendirmek için; tamamen yasaklamadan unlu ve karbonhidratlı gıdaların az yenmesini ve yenildiği zaman da mutlaka diş yüzeylerinin temizlenmesi gerektiğini anlatmalıyız.

Günümüzde diş sağlığımızı tehdit eden unsurlar tatlı, çikolata ve unlu mamulleri zamansız ve sürekli olarak atıştırmalık olarak tüketilmesidir. Dişler fırçalandıktan kısa bir süre sonra ağıza atılan küçük bir parça kurabiye, çikolata veya tatlı türleri bile yüzeylere yapışır ve dişlerimizin çürümesine sebep olur.

Bu yüzden önleyici tedavi amaçlı polikliniğimizde hastalarımıza çürüğün ve dişeti hastalıklarının nasıl oluştuğunu animasyonlarla gösteriyor ve çok olumlu sonuçlar alıyoruz. Kaldı ki sağlığı korumak hastalığı tedavi etmekten çok daha kolay ve eğlenceli olsa gerek. Çocuklarımıza diş fırçalamayı daha eğlenceli hale nasıl getirebiliriz diye düşünmemiz gerekiyor. Bu konuda ailelere ve öğretmenlere kişi ve gruplara özel taktikler geliştirerek sağlıklı kalmayı ve sağlıklı yaşamayı oyun haline getirebilmek gerekiyor.

Diş Sıkma Ve Gıcırdatma Küçük Yaşlarda Görülmektedir

Genellikle ileriki yaşlarda gördüğümüz diş sıkma ve gıcırdatma yani Bruksizm rahatsızlığının çok küçük yaşlara (2 yaşında hastamız olduğunu üzülerek söylüyorum)  inmiş olduğunu üzülerek belirtmek isterim.

  • Eklemlerde ağrı,
  • Açma kapatma çiğneme esnasında sesler gelmesi
  • Sabah baş ve boyun ağrıları

İle başlayan şikâyetler hastalık ilerledikçe,

  • Çeneyi açamama
  • Eklem sıvısında azalmaya bağlı ağrılar
  • Boyun düzleşmesi
  • Sırtağrıları
  • Kulak çınlaması vb. şikâyetlerine sebep olabilmektedir.

 

Diş yüzeyleri ne meydana gelen aşınmalara bağlı olarak hassasiyet artmakta ve dişler daha kolay çürüyebilmektedir. Dişi sıkma şiddeti ve sıklığı günlük hayatımızda strese bağlı olarak artmaktadır.

 

Ağız Sağlığını Ve Gelişimini Etkileyen Diğer Bir Faktör De Doğru Ve Tam Nefes Alabilmek

Özellikle gelişim yaşındaki çocuklar geniz eti, bademcikler ve diğer kulak, burun ve boğaz tıkanıklığı sebebiyle tam nefes alamamakta ve buna bağlı olarak çene gelişimleri bozulmaktadır. Üst çene darlıkları veya alt çenenin fazla büyümesi gibi Ortodontik problemlerde küçük yaşlarda tedavi edilemeyen üst solunum yolu hastalıklarının bir sonucu olarak da ortaya çıkmaktadır.

Diş Hekimi Nurhan Aladağ ,” Herkes bembeyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmak ister bunun aksi düşünülemez bir ömür dişlerinizi sağlıklı ve beyaz kullanmak isteyen her bireyin yapması gereken de sadece düzenli diş fırçalamak, beslenmeye dikkat etmek ve düzenli diş kontrollerini yapmaktan geçer.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın diliyorum” dedi.

 

Kaynak: Editör: Ayşe KARABAY
 
Etiketler: DİŞ, HEKİMİ, NURHAN, ALADAĞ:, , KÜÇÜK, ŞEY, YOKTUR., ÇÜRÜK, TE, KÜÇÜKBAŞLAR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 25.05.2020
Bugün
18° - 30°
Salı
17° - 26°
Çarşamba
16° - 25°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 24.05.2020
İmsak
03:57
Sabah
05:36
Öğle
12:59
İkindi
16:49
Akşam
20:12
Yatsı
21:44
Arşiv Arama
Haber Yazılımı