Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 13:58 Bu haber 557 kez okundu
 
FOTOĞRAFLAR . AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
FOTOĞRAFLAR . AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


                        FOTOĞRAFLAR . AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI

 

 

            Her zamanki gününde yayınlanmaya devam etseydi, haftalık yazım, 14 Şubata denk gelecekti. Böylece, “aynı şeyleri yazıyorsun” diyen Av. Doğan Özcan arkadaşımın da eleştirisine uyup, “Sevgililer Günü”ne ilişkin birkaç şey yazacaktım. Şimdi, muhtemel yayın günü pazartesi(17 Şubat) olacak yazımın da konusunun Sevgililer Günü üzerine olması, zaten günümüz sevdaları gibi, gelip geçici duygusallıklar içeren aşklara denk düşercesine, üzerinden üç gün geçmiş olması nedeniyle ilgi çekmeyecek.Bu nedenle;  Ben de Fotoğraflar üzerine yazmaya karar verdim.

 

            İlk fotoğraf makinesine ne zaman sahip oldum, tam olarak hatırlamıyorum. Ama günümüzün teknolojisine göre oldukça ilkel makinelerdi. Belli başlı iki marka fotoğraf filmi satın alıp, mekanik makineye, taktırıp, 36 lık ya da 24 lük filmlere fotoğraf çekilirdi. Sonra tap ettirme vs. Fotoğraf albümleri evlerde. Baya teferruatlı şeylerdi. Şimdi o geçmişin fotoğrafçıları, O iki belli başlı film markası üretici firma ne üretiyor bilmiyorum. Ancak, şundan çok eminim evde kızımın doğumunu takiben, her ayına dair çok sayıda fotoğraf var. Hala çok yer kaplıyor. Ama düşündüm oğlumun neredeyse, basılı hiç fotoğrafı yok. Oysa teknolojik imkânlarla çok daha fazla çekmiş olmam gerekiyor. Öyle de. Ama basılı yok. Dijital ortamlarda kalmış. Facebook arada hatırlatıyor, ortamında paylaşılanları. Çok tehlikeli, dijital ortamlarda çekilen sevdiklerimize ve elbette bize dair fotoğraflar, o kadar çok olmasına rağmen, gelecek zamanlara elimizde pek bir şey olmayacak. Bir de özel ilgimiz yoksa, dijital ortamlarda muhafaza önlemlerine dair, geçmişi yaşadığımız ana pek taşıyamayacağız. Yani geçmiş ile bağımız kopuyor aslında. Tam bir tüketim toplumu ve Onun kültürüne uygun. Çek kullan, unut. Sevdalarımız da biraz öyle oldu. Sevgililer günü, yoğun bir aktivite, gerçek ya da kurgulu güzel sözler. Çiçekler, hediyeler. Fotoğraflar bol bol. Sevgilileri günü mekanlar doluydu. Sevgili olanla, eşlerle dolmuştu. Haydi eşler bir yana, sevgili olanlar için de , tüketimin sevgili adı üzerinden kurgulanmasının ötesinde,pek bir anlam üretilmeyen,  günden ötesi değil. Bol bol fotoğraflar da çekildi, albümlerde yer almayacak. Telefonumuz, bir şekilde işlevsiz kalması halinde, basılı bir an yansımayacak, gelecek yıllarımıza.

 

            Aslında pek fazla da önemsemiyoruz. Nasılsa yarın yine fotoğraf çekebilme potansiyelimizi elimizde tutuyoruz. Ayrıca kalıcı hale getirmek için bir fotoğrafı, bir sürü meşakkat çekmeye de değmez. Sevdalarımız da öyle, bu kez olmazsa, bir başkası ile devam edebiliriz. Üzerine şiir yazılan sevdalarımız neredeyse kalmadı. Şairler bile yok. Oysa Oğuz Atay’ın dediği üzere; “ Ne ölmek nefessiz kalmaktır. Ne de yaşamak nefes almaktır….Yaşamak sevilmeyi hak eden birine, yaşamını harcamaktır..”  Sevdalarımıza ne kadar üzerine yaşamı harcayacak kadar, değerli kılacak, düşünce ve duygularla bakıyoruz. Bilmiyorum. Pek değil gibi. Fotoğraflarımız bile olmayacak çoğumuzun.

 

            Son bir şey daha ekleyeyim. Zaten konu da karıştı. Atilla İlhan’ın Ayrılıklar da Sevdaya Dahil şiirinden bir dizede dediği gibi; “çünkü ayrılmanın da vahşi bir tadı var. Öyle vahşi bir tad ki dayanılır gibi değil. Çünkü ayrılık da sevdaya dahil. Çünkü ayrılanlar Sevgili. Demiş.  Sevdiklerimize dair kalıcı fotoğraflarımız gibi  sevgilerinizde sevgili kalacak şekilde devem etsin.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , FOTOĞRAFLAR, ., AV., FİKRİ, DOĞAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 11.07.2020
Bugün
26° - 37°
Pazar
25° - 39°
Pazartesi
26° - 35°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 10.07.2020
İmsak
03:56
Sabah
05:39
Öğle
13:08
İkindi
16:58
Akşam
20:26
Yatsı
22:01
Arşiv Arama
Haber Yazılımı