301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 15:36 Bu haber 295 kez okundu
 
HAYVANLAR ALEMİ “YAVŞAK” REFİK AKTEN'İN KÖŞE YAZISI
HAYVANLAR ALEMİ “YAVŞAK” REFİK AKTEN'İN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


HAYVANLAR ALEMİ “YAVŞAK”

Hayatımız sosyal medya oldu. Sosyal medyada yayınlamıyorsak, yediğimiz yemeğin de ziyaret ettiğimiz türbenin de önemi kalmadı. Daha önce yaptığımız hayrı, kıldığımız namazı gizlerken artık neredeyse ölen dedemizin ölü resmini bile sosyal medyada paylaşır olduk. Sizin anlayacağınız ne kadar boş ve gereksiz bilgi varsa en çok beğenilen, en çok tıklanılan gönderi oldu.

Sosyal medya paylaşımlarımda dikkat ettiğim bir başka hususta ciddi bir yazı paylaştığınızda beğeni sayısı bir elin parmaklarını geçmezken, bir kedi paylaştığınızda beğeni sayınız aniden yüzleri buluyor. Sosyal medya da en çok beğenilen kişi en itibarlı olduğunda beri de ortalık kedi, köpek, böcek resimlerinden geçilmez oldu.

Bende gaza gelip bundan sonraki yazılarımda hayvanlardan bahsetmeye karar verdim. Bu haftaki yazım yavşaklar hakkında. Bakalım bu yazım diğerlerine göre daha fazla beğeni alacak mı?

Efendim yavşak kelimesi Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde bit yavrusu olarak tanımlanıyor. Yani henüz palazlanmamış, tam kanlanmamış bit yavrusu demektir. Yavşaklar genelde başka canlıların vücuduna yapışarak hayatlarına devam ederler. İnsanlara yapışan yavşaklar genelde, baş, koltuk altı ve kasık arasında kümelenirler.

İnsanın başına yerleşen yavşaklar hem kan emer hem de insanın sağlıklı düşünmesini engellerler. O yüzden en tehlikeli yavşak tipi aklın merkezi olan kafaya yerleşen yavşaklarıdır.

Koltuk altına ve kasıklara yerleşen yavşaklar ise ortamın kötülüğü, kendilerine yapılan muameleye bakmaksızın, sızlanmadan yavşaklığa devam ederler. Asıl amaçları yaşadıkları canlının kanını emmek olan yavşaklar için kendilerine ne denildiğinin, hangi ortamda olduklarının önemi olmadığından hunharca yavşaklık görevlerini yerine getirirler.

Biraz kan emip kendine güveni gelen yavşaklar hemen evrilmeye ve üremeye başlarlar. Yavşakların semirmesi ve kendine güven gelmesi ile yavşaklıklarına bakmadan yaşadıkları konakçıyı ele geçirmek için pervasızca saldırırlar.

 

Peki yavşaklardan korunma yolları nedir?

1- Her şeyden önce kendinizi kontrol edin. Yakınınızda yavşak var mı?

2- Eğer bir yavşağa maruz kalmışsanız hemen ondan kurtulmaya çalışın,

3- En etkili yöntem, yavşakların sevmediği uzaklaştırıcıları kullanın,

4- Eğer bir yavşak sizi rahatsız etmiyorsa o sizi ebediyen rahatsız etmeyecek anlamına gelmez, emin olun yavaş yavaş kanınızı emiyordur.

5- Yavşakların sayısını azaltmaya çalışın,

6- Yavşağı yanınızdan uzaklaştırınca ne olacaklar diye üzülmeyin onlar kanını emecek yeni bir konakçı bulmakta zorlanmayacaklardır.

Sonuç itibariyle yavşakların büyüyüp kanlanmaması için yavşakken yok edilmeleri çok önemlidir. Siz siz olun yavşağı küçümsemeyin, kibar kibar, nazik nazik, usul usul, başladıkları ilişkilerinin sonu sizi vampir gibi emmeleri ile sonuçlanır. Aklınız başına geldiğinde de ya bir hastalığa maruz kalırsınız yada amansız bir kaşıntıya. Bitle dünyaya yayılıp yüzbinleri öldüren vebanın ilk başlangıcı da yavşaklar ile olmuştur.

Bir diğer hususta asla birine hakaret ederken yavşak kelimesini kullanmayın. Siyasi ve sanat tarihimiz onlarca yavşak vakası ve ödenen tazminat davaları ile ünlüdür.

Allah tüm insanları yavşakların şerrinden ve kanımızı emmelerinden korusun.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HAYVANLAR, ALEMİ, “YAVŞAK”, REFİK, AKTEN'İN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 25.05.2020
Bugün
18° - 30°
Salı
17° - 26°
Çarşamba
16° - 25°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 24.05.2020
İmsak
03:57
Sabah
05:36
Öğle
12:59
İkindi
16:49
Akşam
20:12
Yatsı
21:44
Arşiv Arama
Haber Yazılımı