301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 12:26 Bu haber 123 kez okundu
 
HER ÖLÜM ARDINDA KEŞKELER BIRAKIR
Haberi


 
REFİK AKTEN'İN KÖŞE YAZISI
Son dönemki yazılarıma baktığımda ölüm yazılarımın fazla olduğunu hüzünle gördüm. Acıların mutluluğu bastırdığı gerçeğini düşünürken “Lezzetleri tahrip edip acılaştıran ölümü çok zikrediniz” hadisi ile sarsıldım. Günlük koşuşturmamızın içinde kaybolup giden bir gün öleceğimiz gerçeği yüzüme tokat gibi indi. Oysa peşinde koşuşturduğum dünyaya ait ne varsa ölüm gerçeği karşısında hiçleşiverdi. Hayatımı ve ruhumu çepeçevre saran hırslarımın, tamahlarımın, arzularımın karşısına dikiliveren ölüm hepsini un ufak etti.
Nefsimin tüm istekleri; makam hırsım, para hırsım, ilim hırsım, başarılı çocuk yetiştirme hırsım, insanların övgülerini alıp sövgülerini yok etme arzumun kabir kapısına kadar bana eşlik ettiğini bir kez daha anladım. Aslında hep bildiğim bu gerçeğin aklıma ancak bir ölümle yüzleştiğimde geliyor olmasına binlerce kere üzüldüm.
Dostlar vakit az, yapılacak işler çok, ömür sermayesi her gün, her saat, her dakika, her saniye durmaksızın yok oluyor. Ahirete doğru giden geminin içinde ters yöne doğru koşmamızda bu gerçeği değiştirmeyecek. Gemi limana yanaştığında toplanan kalabalıklar sana ancak bir kaç saat eşlik edecek. Bir kaç dua, bir kaç iç çekme, bir kaç ağlama, bir kaç dedikodu, bir kaç hakaret duyacaksın. Hepsi o kadar. Önce cismin çürüyecek toprak altında sonra da ismin unutulacak yaşadığın diyarda. Bu dünyada varlığın yok olacak.
Çocuklar mal paylaşımıyla birbirine girecek, akrabalar arkandan konuşacak, o çok değer verdiğin; malın, mülkün, makamın, şöhretin zîr u zeber olacak. Ömür bitti, son nefes verildi, kum saatinden son kum tanesi düştü, ruhun bedenini dışarıdan izlemeye başladı.
Bu gün sabah yedide hüzün haberi geldi. Çok sevdiğim, sülalemizin en neşeli, en eğlenceli, büyükten küçüğe herkesin çok sevdiği amcası Tahsin Gültekin gerçek yurdu olan Ahirete göçtü. Ondan bize kalan ise gülümseyen yüzü, kimsenin kalbini kırmayan sevecenliği, en kasvetli ortamları bile şenlendiren kahkahaları, bilge öyküleri, hayat dersleri kaldı. Biz senden razıyız, hakkımızı helal ediyoruz. Son defa seni ziyaret edememenin de hüznünü yaşıyoruz. İnşallah sende ahiret yurdunda terazi kurulduğunda senin kalbini kırmışsak hakkını bize helal edersin.
Her ölüm ardında keşkeler bırakır. Bu ölümün korkunçluğundan değil biz ölümlülerin tembelliğindendir. Benim Tahsin amca ile ilgili keşkelerim ise şunlar. Keşke hastanede ziyaret edebilseydim, keşke helalleşebilseydim, keşke gülümseyen yüzünü tekrar görebilseydim, keşke son sülale pikniğinde daha çok sohbet edebilseydim, keşke, keşke, keşke…
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HER, ÖLÜM, ARDINDA, KEŞKELER, BIRAKIR,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Yağışlı
Güncelleme: 18.01.2021
Bugün
10° - 13°
Salı
- 10°
Çarşamba
- 13°
Anketler
Antalya

Güncelleme: 18.01.2021
İmsak
06:37
Sabah
08:01
Öğle
13:13
İkindi
15:52
Akşam
18:14
Yatsı
19:33
Arşiv Arama
Haber Yazılımı