301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Eylül 2019 - Pazartesi 16:48 Bu haber 205 kez okundu
 
KİBİRLİ EGO HAŞMETMEABLARI! NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI
KİBİRLİ EGO HAŞMETMEABLARI! NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


KİBİRLİ EGO HAŞMETMEABLARI! NURAN AKOVA’NIN KÖŞE YAZISI

 

  Çevreme bakıyorum da, basit meseleler kibirli ego haşmetmeablarının devreye girmesi sonucu büyüyor ve iyice içinden çıkılmaz bir hale dönüşüyor..!

  Söylediğiniz bir söz kibirli ego cephesinden algılanırsa çarpıtılıyor, yanlış anlaşılıyor ve işte alın size bir sorun daha. Söylediğiniz bir sözün yanlış anlaşılma olasılığı yüzde elli, kibirli ego devrede ise yüzde yüz!

  İnsanların çoğu, koşulların yetersizliği veya farklılığı nedeniyle bir sorun ile karşılaştığında, bu durumu "çözülmesi gereken bir sorun" olarak görmek yerine, kibirli egosunun devreye girmesiyle kişisel bir mesele olarak algılıyor ve arkasından ego savaşları, güç çatışması ve kaos başlıyor.

  Ego savaşlarında insanlar birbiri ile mücadeleye harcadıkları enerjiyi, sorunu çözmeye harcasalar, hem gereksiz çatışma yaşamayacaklar, hem de sorun çözülmüş olacak. Bunun yerine, kibirli ego haşmetmeaplarının sözü dinleniyor, çatışmaya giriliyor, hem birbirlerini yıpratıyorlar, hem de sorun çözülmeden kalıyor..!

  "Akıl bunun neresinde ?" diye bir soru geliyor insanın aklına ama cevap belli, kibirli ego girince devreye, akıl gitti öteye!

  Kibirli ego ile akıl birbirlerinden pek hoşlanmazlar, bir arada pek bulunmazlar. Kibirli ego zekayı sevse de aklı sevmez; çünkü zeka ile iş görür ve şeytanlaşır, akıl ise onu dizginler, o yüzden de akıldan pek hoşlanmaz!

  Karşınızdaki kişi kibirli ego boyutunda yaşıyorsa da, ona istediğiniz kadar akıl boyutundan konuşun anlamayacaktır, çünkü anlamak aklın işidir. Kibirli egonun bir tek derdi vardır o da kendisi! Kendisi ön planda olacak, çıkarı korunacak ve de adam yerine konacak. Çoğu kez de kendisi gibi birisi köprüyü geçene kadar onu adam yerine koyar, geçtikten sonra da "hadi yallah!" der.

  Akıl boyutundan bakınca kibirli egonun düştüğü zavallı konuma, insan kafa sallayarak bakar ve der ki: "Sen adam olmazsın!"

  Kibirli ego bu, canı ne isterse onu yapmak ister, engel sınır tanımaz, bir yere toslayınca biraz akıllansa da, işler yoluna girince hemen azıtmaya da başlar. İşte bu durumda da karşısına kendisi gibi biri çıkar; birbirlerini ya hizaya getirirler ya da birbirlerini görünce çomaklarını saklarlar!

  Akıl der ki; bütün bu saçma çatışmalara ne gerek var?

Adaletli olmayı, hakkaniyete uymayı iki tarafta kabul eder, hak sınırında dururlarsa sorun zaten çıkmaz, çıksa bile büyümeden çözülür!

  Yine imkanlar yeterli değilse, herkes karşılıklı olarak biraz fedakarlık yapıp, biraz da kanaat ederse yine anlaşmaya varılır!

  Çatışmak, birbiri ile mücadele etmek ve birbirini alt etmek yerine, herkesin kazanacağı bir çözüm yolunu düşünmeye ve bulmaya niyet edilirse, herkesin kazanacağı bir yol bulunur!

O halde çatışmak, kavga etmek niye?

  Akıl bunu der ama, kibirli ego kendisini ve yaptığı haksızlığı çoğunlukla göremez ya da görmek istemez, çünkü işine gelmez. Onun doğası bu, o an işine geldiği gibi hareket eder o yüzden de kolay kolay düzelemez.

  Bazen zorlanmaktan ve paylanmaktan hizaya gelse de bu çok uzun sürmeyeceği gibi, çoğunlukla içten içe hınçlanıp, zamanı gelip kendisine fırsat çıkınca hıncını almak isteyecektir. O yüzden bu yol kısa vadeli, günü kurtaran çözüm gibi görünse de uzun vadede çözüm olmayacaktır.

  Yapılacak en iyi şey adil olmasının ve aklın sesini dinlemesinin kendi çıkarına olduğunu görmesine ve anlamasına yardımcı olmaktır.

Bütün iş kibirli ego haşmetmeablarını buna ikna etmektedir. Zira çıkarının olduğu şeye hemen atlar!

  Sevgili kibirli ego haşmetmeablarını bir de lütfen adam yerine koyalım ve aklın ona ne dediğini durup bir dinlemesinin ve adil olmasının aslında kendi çıkarına olduğunu büyük bir sabırla anlatmaya devam edelim !

   Aslında o içten içe aslında adam gibi davranmadığının farkındadır. Dizginlenip, eğitilerek adam olmaya ve adam yerine konmaya da aslında çok ihtiyacı vardır.

"Üzüm üzüme baka baka kararır ! "

"Bir şeyi kırk kere söylerseniz olur !"

demişler ya atalarımız;

Kim bilir, adam gibi davrana davrana, adam yerine konula konula, belki bir gün gerçekten adam olur kibirli ego haşmetmeabları!

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KİBİRLİ, EGO, HAŞMETMEABLARI!, NURAN, AKOVA’NIN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 25.05.2020
Bugün
18° - 30°
Salı
17° - 26°
Çarşamba
16° - 25°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 24.05.2020
İmsak
03:57
Sabah
05:36
Öğle
12:59
İkindi
16:49
Akşam
20:12
Yatsı
21:44
Arşiv Arama
Haber Yazılımı