Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 16:58 Bu haber 252 kez okundu
 
NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ? “OKUMAYAN TOPLUMLAR YOK OLMAYA MAHKUMDUR”
NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ? “OKUMAYAN TOPLUMLAR YOK OLMAYA MAHKUMDUR”
FİNİKE Haberi


NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ? “OKUMAYAN TOPLUMLAR  YOK OLMAYA MAHKUMDUR”

 

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Finike ve Kumluca’nın güzel insanlarının en çok sorduğu sorulardan birisi maalesef memleketin halinin ne olacağı.

Sorunlarımızı çözmek için yıllardan beri birçok yol denedik. Okullar, resmî kurumlar, yollar, yeni tarımsal alanlar, sulama kanalları yaptık. Maddi olarak zenginleşsek de refah toplumunda yaşasak da huzurumuz kalmadı. Artık ülkemizde her dört dakikada bir boşanma gerçekleşiyor. Her gün intihar haberleri ile sarsılıyoruz. Dünyanın en az okuyan toplumlarından biri haline geldik. Çocuklarımızın gelecek kaygısı olmadığı gibi hayata değer katacak hiçbir uğraşı faaliyetleri de yok. Büyük hayalleri olan minicik çocuklarımız eğitim hayatı içinde hem hayallerini hem umutlarını hem enerjilerini kaybedip neredeyse yürüyen ölüler haline geliyorlar. İdealleri kalmamış, gelecekten beklentileri olmayan, cep telefonlarından başını kaldıramayan bir nesil oluştu. Şu anda dört dakikada bir boşanan insanlar on yıl sonra neredeyse her dakikada bir boşanma gerçekleşecek. Bundan daha da kötüsü artık yetişen yeni nesil muhtemelen aile kurumuna inanmayıp evlenmekten başarılı bireylerden yetiştirmekten uzak duracak.

Peki suçlu kim? Sistemi eleştirmek kolaycılık olur. Devleti eleştirmek zaten binlerce yıldan beri yapılıyor. Eğitim sistemi eleştirisi ise her gün binlerce kişi bu konuda konuşuyor. Kültür yapımız, alışkanlıklarımız ve tarihi geçmişimiz üzerine birkaç kelam etsek, bunlarda yapıldı.

Yaşadığımız çağ artık bambaşka bir hal almıştır. Önce kendimizin, sonra ailemizin, sonra toplumumuzun düzelmesi için okumaktan başka çaremiz kalmamıştır. Ancak bireyler gelişir, bilgilenir ve ahlaklanırsa toplum düzelir. O yüzden Allah (CC) ilk emir olur “Oku” emrini göndermiştir. Toplumun inşasını “Oku” emri ile başlatmıştır. “Oku” emri ile o Bedevi toplum medeniyet çizgisine gelmiştir. İlk emri “Oku” olan dinin müntesipleri olarak, her akşam evimizde hiç olmazsa yarım saat televizyonlarımızı, cep telefonlarımızı, bilgisayarlarımızı kapatıp ailecek okur hale gelirsek emin olun önce kendinizde sonra ailenizde sonra toplumdaki değişmeyi hayret ile gözlemleyeceksiniz.

 

GİT DE BİR GÖR

Finike ve Kumluca’da sık sık konuşulan bir başka konuda ilçelerin tanıtımı ve ekonominin daha iyi hale gelmesi. Bu köşede her hafta sizlerle ilçemizdeki işletmeler hakkında izlenimlerimi paylaşacağım. İlk yazımda Finike’de yer alan “Köşk Restoran” hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Mekânın sahibi Ahmet Bey son derece kibar ve anlayışlı. Yaklaşık 5 yıldan beri aralıksız gittiğim ve Türkiye’nin birçok yerinden gelip misafirim olan dostlarımı götürdüğüm bumekân biraz kalabalık olmasına rağmen başkalarından rahatsız olmadan yemek yiyebiliyorsunuz. Dizaynı farklı ve sizi rahatsız etmiyor. Neredeyse tüm misafirlerim tarafından geçer not alan bu mekânın en dikkat çeken yönü mezelerinin bolluğu. Ana yemek gelinceye kadar tamamen doyuyorsunuz. Mezelerden ekstra parada almıyorlar. Ailecek gidip sakince yemek yiyeceğiniz köşkleri olduğu gibi havuz başında açık havanında tadını çıkartabiliyorsunuz.

Lokantanın daha tanınır olması için yapılması gerekenler ise şunlar. Her şeyden önce o lokantaya ait özel tatlar gerekiyor. Gelen konukların başka yerde bulamayacakları birkaç lezzet menüye eklense güzel olur. Ayrıca bu kadar güzel bir lokantada birkaç çeşit tatlı alternatifi memnuniyeti arttıracaktır. Tatlılarında bu lokantaya özel olması mekânın tercih edilirliğini arttıracaktır. Benim favori yemeğim ise saç kavurma. Ancak balıkları da misafirlerim tarafından çok beğenildi. Son bir önerimde kurum kültürünü geliştirmek adına lokantanın danışmanlık alarak mükemmelim yolcuğunu devam ettirmesidir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: NE, OLACAK, BU, MEMLEKETİN, HALİ?, “OKUMAYAN, TOPLUMLAR, , YOK, OLMAYA, MAHKUMDUR”,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
26° - 32°
Salı
26° - 32°
Çarşamba
26° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
05:03
Sabah
06:25
Öğle
13:01
İkindi
16:36
Akşam
19:26
Yatsı
20:43
Arşiv Arama
Haber Yazılımı