301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
23 Eylül 2019 - Pazartesi 16:51 Bu haber 179 kez okundu
 
ORTAK AKIL. TAYFUN AKSOY’UN KÖŞE YAZISI
ORTAK AKIL. TAYFUN AKSOY’UN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


ORTAK AKIL. TAYFUN AKSOY’UN KÖŞE YAZISI

Birbirine sırt vermiş iki ilçe Finike ve Kumluca. Gözle görülür bir sınırın kalmadığı, gelişmekte olan iki güzel kent. Zaman zaman tatlı sert rekabetlerin yaşandığı, birbirini kıskandığı, yarıştığı, güzellikleri paylaştığı ve insanının kaynaştığı ilçeler. Biri alışveriş için diğerine gider, diğeri yemek eğlenmek dinlenmek için öbürüne. Diğerine yapılan yatırım öbürünün yöneticilerinin başına dert oluverir bir anda. O hizmeti bu kaptı, bu kurumu o yaptı, bu oraya taşındı.

Biri elli binin biraz altında diğeri biraz üstünde nüfusa sahip komşu iki ilçe.Büyümeye devam eden, büyürken de daha çok birbirine karışan bu iki ilçede hepsi için olmasa da bazı hizmetlerin yapımında ve sorunların çözümünde neden birlikte hareket edilemez. Düşüncelerimi hayal olarak değerlendirebilirsiniz ancak bu çukur eninde sonunda ortak akıl ile yönetilecek. Halkın isteklerini tek başına çözmeye çalışanın aslında pansumandan öteye gidemediği bu gün olmasa da 15-20 yıl sonra görülecektir.

Şehir planlaması, Altyapı, Ulaşım ve Sağlık bunların başında geliyor. Sağlık ve Ulaşım konusunda naçizane fikirlerimi yazmak istiyorum. Finikeliler hastanemiz yeni yapıldı, bizim böyle bir sorunumuz yok diyebilir ama sorunu sadece Finike olarak değerlendirmemek ve bölgede yaşayan tüm insanların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir.Bölge mevsim farklılıklarına göre 100.000 ila 150.000 nüfusa ulaşmakta ve yapılacak yatırımın bu nüfusa hizmet verebilecek düzeyde planlanması gerekmektedir. Sadece nüfus yoğunluğu değil, sağlık problemi çeken bir vatandaşın 100-120 km ileriye il merkezine gönderilmesi de başlı başına bir problem oluşturmaktadır. Ayrıca acil müdahale ve operasyon gerektiren birçok hastanın il merkezine sevki hem zaman hem maddi kayıplara sebep olmakta hem de hayati riskler barındırmaktadır. Bu gün iki ilçenin iki hastanesi mevcut durumları ile çalışmalarına devam ediyor. Ancak gelecekte bu hastanelerimiz de artan nüfus karşısında yetersiz kalacağı unutulmamalıdır. Zaten hali hazırda birçok vatandaşın sağlık sorunları için il merkezine gönderiliyor olması da göz önünde bulundurularak bundan sonra yapılması planlanan sağlık tesisinin iki ilçeye de hizmet verecek şekilde daha fazla yatak sayılı ve bir çok dalda daha fazla uzman hekimi barındıran, iki ilçeye de ortak uzaklıkta merkezi bir yerde yapılması bu çukurda yaşayan herkes için faydalı olacaktır.

Ulaşım konusunda uzun uzun yazmak istemiyorum ama Finike ve Kumluca nın merkez belde ve mahallelerini birbirine bağlayan bir hafif raylı sistemin olduğunu düşünmesi bile çok güzel. Görsel güzelliğinin yanında çevre dostu, zaman ve para tasarrufu sağlayan, insan hareketliliğini arttıran ve böylelikle ticareti bile canlandıran bir ulaşım aracını Kumluca ve Finike halkı hak etmektedir. Hayatlarımız bu günü yaşıyor olabilir ama hayallerimiz ve planlarımız mutlaka ileriyi düşünmek olmalıdır. Gerçekçi olalım ama imkânsızı isteyelim.

Nelson Mandela’nın bir sözüyle bitirmek istiyorum “Yapılana kadar hep imkânsız gözükür”

 

Sağlıklı, huzurlu ve güzel günler dilerim.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ORTAK, AKIL., TAYFUN, AKSOY’UN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
18° - 23°
Cuma
16° - 23°
Cumartesi
16° - 24°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 27.05.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:35
Öğle
12:59
İkindi
16:49
Akşam
20:14
Yatsı
21:48
Arşiv Arama
Haber Yazılımı