301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 11:17 Bu haber 695 kez okundu
 
PROBİYOTİKLERİN GÜCÜ DAMLA MORKAYA'NIN KÖŞE YAZISI
PROBİYOTİKLERİN GÜCÜ DAMLA MORKAYA'NIN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


PROBİYOTİKLERİN GÜCÜ

Bağırsaklar sağlıklı yaşamın temelini oluşturan organlarımızdandır. Onlar sağlıklıysa bizde sağlıklı, onlar mutluysa bizde mutluyuz. Eğer kötü bağırsak floramız varsa birçok hastalık vücudumuza davet edilmiştir.Probiyotikler bağırsaklarımızda yaşayarak bağırsağın doğal dengesini sağlayan, vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruyan, bağışıklığı güçlendiren  ‘dost bakteriler’dir.

Probiyotikler, bağırsağa dost bakteriler olarak bilinseler de etkileri sadece bağırsaklarla sınırlı değildir ve genel sağlık içinde çok faydalıdır. Bağırsak hastalıkları, iştah, kilo yönetimi, cilt sağlığı, insülin direnci ve kardiyovasküler hastalıklara kadar pek çok durumda olumlu etkisi bulunmakta.Probiyotik destekli bir beslenme her yaş grubu için önemlidir ve birçok hastalığa karşıda koruyucudur.

Hayatımız boyunca geçirdiğimiz hastalıklar, kullandığımız antibiyotikler, alkol gibi alışkanlıklarımızın olması, stres durumları zamanla bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin zarar görmesine sebep olur. Probiyotik kullanımı ile bu zarar gören faydalı bakterilerin sayısı arttırılarak yaşam kalitesine destek sağlanır.

Probiyotikler hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabet için önem taşımakta. Yapılan çalışmalar bağırsaktaki faydalı bakterileri artırarak diyabet gelişme riskinin azaltılabileceğini söylemektedir. Florida Üniversitesi’ndeki araştırmacılar probiyotiklerin Tip 1 diyabetin başlamasını önleyebileceğini veya erteleyebileceğini bildirdi. Henüz daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulsa da düzenli probiyotik alımı bağırsaktaki bağışıklık sistemini destekleyen hücrelerin sayısının artmasına yardımcı oluyor ve insülin duyarlılığını artırıyor.

Sindirim sistemi sağlığında; bağırsak hareketlerini düzenleyerek özellikle kronik kabızlık, gaz, şişkinlik gibi problemlerin azalmasında oldukça etkilidir.

Enfeksiyon, antibiyotik kullanımı ya da besin zehirlenmelerine karşı oluşan ishallere de oldukça olumlu etkisi bulunmaktadır.

Ayrıca yapılan son incelemelerde migren ağrılarına yararlı etkileri olduğu, kötü ruh hali ve depresyonu hafiflettiği görülmektedir.

PROBİYOTİKLER VE KİLO YÖNETİMİ

Son yıllarda bağırsak mikrobiyotasının obezite gelişiminde önemli etkisi olduğu anlaşıldı. Probiyotik kullanımıyla mikrobiyotamızın kompozisyonundaki değişmeler; gıda alımı, iştah ve kilo yönetiminde oldukça etkilidir.

Yine kullanıma bağlı obezite riski ve kolesterol düzeyindeki düşüşler, yapılan çalışmalarla gösterilmektedir.

Abdominal yağlanmada etkili olan probiyotiklerin kullanımıyla 8. Haftadan sonra BKI değişimi gözlenmekte. Anlayacağınız sağlığımıza faydalı etkileri yanı sıra kilo yönetiminde de etkin.

Beyin ve bağırsak arasında bir otoyol olduğunu gösteren, probiyotiklerin beyni etkileyen güçlü bakteriler olduğunu savunan çalışmalar mevcut. Bu yüzden hem beden sağlığı hem de ruh sağlığımız için bağırsaklarımıza iyi bakmak boynumuzun borcu. Düzenli probiyotik kullanımını ihmal etmeyin.

Sağlıkla kalmanız dileğiyle..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: PROBİYOTİKLERİN, GÜCÜ, DAMLA, MORKAYA'NIN, KÖŞE, YAZISI, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Az Bulutlu
Güncelleme: 22.01.2020
Bugün
- 18°
Perşembe
- 15°
Cuma
- 14°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 22.01.2020
İmsak
06:36
Sabah
08:00
Öğle
13:14
İkindi
15:55
Akşam
18:17
Yatsı
19:36
Arşiv Arama
Haber Yazılımı