Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 16:24 Bu haber 3056 kez okundu
 
SAĞLIĞIMIZA BÜYÜK TEHDİT: TRANS YAĞ DAMLA MORKAYA'NIN KÖŞE YAZISI
SAĞLIĞIMIZA BÜYÜK TEHDİT: TRANS YAĞ DAMLA MORKAYA'NIN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


SAĞLIĞIMIZA BÜYÜK TEHDİT: TRANS YAĞ
DAMLA MORKAYA'NIN KÖŞE YAZISI

Sağlığımızı tehdit eden pek çok faktör mevcut, bunlardan biri olan trans yağlardan bahsetmek istiyorum sizlere. Nedir bu trans yağlar ve nelerde bulunuyor?
Trans yağlar; sıvı bitki yağlarının hidrojen ile doyurulması sonucu oluşan yağlardır.

Bu yağlar sentetik olarak üretilebilmelerinin yanı sıra bazı geviş getiren hayvanların (koyun, kuzu, inek gibi) işkembelerinde bakteriler tarafından doğal olarak oluşabilir. Yine yağların çok yüksek sıcaklıklarda ısıtılması, kızartılması veya defalarca kullanılması sonucu da ortaya çıkmakta.

Trans yağlar sentetik olmaları, doğada bulunmamaları nedeniyle insan vücudu için gerekli yağ asitlerinden değildir.
Trans yağ asidinden zengin besinler sürekli yenildiğinde kanda (kötü) LDL kolesterol seviyesi artmakta,(iyi) HDL seviyesi ise azalarak kalp hastalıkları için direkt olumsuz etkiyi tetiklemektedir.Ayrıca trans yağların inflamasyonu arttırarak Diyabet, endoteldisfonksiyon, bel yağlanması, meme kanseri, safra kesesi taşları, Alzheimer ve doğurganlıkta bozulmaya neden olabildiğini gösteren kanıtlar da çalışmalarca mevcut.
2014 yılında yayımlanan son kılavuzda toplam enerji tüketiminde yüzde 1'in üzerinde trans yağ asidi alımının koroner kalp hastalığı riski ve koroner kalp hastalığına bağlı ölümle ilişkisi bildirilmişti. Amerika’da 2018 yılında yayımlanan bir çalışmada ise trans yağ asitlerini koroner kalp hastalığının en önemli nedeni olarak göstermişti. Küresel olarak 2010 yılından bu yana yılda 500 binden fazla kişinin trans yağ asidi alımının artmasına bağlı olarak öldüğü de tespit edildi.
Yapılan araştırma sonuçlarından görüldüğü üzere trans yağ asitleri tüketiminin kalp damar sağlığı üzerine olumsuz etkisi son derece risk taşımakta bu yüzden trans yağ içeren besinlerden kesinlikle uzak durmalıyız.

NELERDE BULUNUYOR?

Trans yağ asitleri dışarda hazır paketlenmiş her gıda, yüksek sıcaklığa maruz kalmış bitkisel yağlar, kızartma yağı, fastfood yiyecekler, sucuk, salam, sosiste yağların sıcaklıkla işlenmesiyle oluşur. Evinizde kızartma yağlarının bir defadan fazla ve bekletilerek defalarca o yağın kullanılması çok sakıncalı. Çünkü bu tür bir yağ trans yağ asidi deposudur.

NE YAPABİLİRİZ?

yemek yeneceği zaman fastfood ürünlerinden veya kızartmalardan uzak durup, ızgara veya haşlama ürünler, çok miktarda yağ içeren hazır pastacılık ürünleri yerine sütlü tatlılar, evlerde margarin yerine doğal sıvı yağ/zeytinyağı veya tereyağı tercih ederek yapay süttozu, krema ve mayonez kullanımı yerine de süt ve yoğurt kullanımı trans yağlardan uzak durmak konusunda da faydalı olacaktır.

Sağlığınızı, kalbinizi önemseyin ve trans yağlardan uzak durun.

Sağlıklı günler dilerim..

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SAĞLIĞIMIZA, BÜYÜK, TEHDİT:, TRANS, YAĞ, DAMLA, MORKAYA'NIN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
26° - 32°
Salı
26° - 32°
Çarşamba
26° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
05:03
Sabah
06:25
Öğle
13:01
İkindi
16:36
Akşam
19:26
Yatsı
20:43
Arşiv Arama
Haber Yazılımı