301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Temmuz 2020 - Çarşamba 08:59 Bu haber 526 kez okundu
 
ÜLKEMİZ İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM. HASAN YASİR ÖZTÜRK'ÜN KÖŞE YAZISI
ÜLKEMİZ İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM. HASAN YASİR ÖZTÜRK'ÜN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


ÜLKEMİZ İÇİN GERİ DÖNÜŞÜM. HASAN YASİR ÖZTÜRK'ÜN KÖŞE YAZISI 

Her şey çöp değil aslında. Çöpün anlamını tam olarak bilmiyoruz sanırım. Çöp demek “ İşe yaramaz ya da sağlığımıza zararlı olduğu için atılması gereken malzemelerdir.” Bizler ise her şeyi çöpe atıyoruz. Mesela bir soda içiyoruz bitirdikten sonra kalan cam şişeyi çöpe sallıyoruz.Aslında cam ne işe yaramazdır ne de sağlığımıza zararlıdır cam bir çöp değildir.

Bizler cam, kâğıt, metal gibi ürünleri çöp zannediyoruz aslında bunlar çöp değildir. Bu ürünlere bazı firmalar ve belediye tarafından toplanarak tekrardan kullanılabilir bir hale getirmek için bazı işlemler uygulanıyor. Cam, kâğıt, metal vb. ürünler işlem uygulanıp tekrardan kullanılır bir hala getirilebiliyor bu tür ürünlere çöp değil geri dönüşüm ürünleri deniyor. Bu ürünlere gelişmiş ülkelerde çok önem veriliyor ama bizim ülkemizde geri dönüşüm yeni yeni önem kazanmaya başlıyor.

Almanya’da çöplerin % 65 ayrıştırılıyor, Güney Kore de % 59, Amerika da %35 bu oran bizim ülkemizde ise sadece % 1 geri dönüşüme gönderiliyor .Geri kalan % 99’u çöp depolama sahasına gömülüyor. Almanya bunu nasıl mı başarıyor. Her atık için ayrı renk kodlar geliştirmişler ve bu geri dönüşüm kutularını insanları en çok bulunduğu otobüs duraklarına, tren istasyonlarına, okullara, parklara, şehir merkezlerine ve hatta apartman önlerine koymuşlar. Türkiye’de ise bu kutular oldukça az. Ben konudan rahatsız olup belediyemizi aradım. Bizim sitemizde 240 tane daire var yakınında geri dönüşüm kutuları yok. Bizim sitemize geri dönüşüm kutuları koysak nasıl olur diye sordum.

Hatta bu konuyu belediye başkanıyla istişare etmek isterim diye belirtim. Eğer bunlar olmasa bile bana üç adet geri dönüşüm kutusu gönderir misiniz diye sordum. Birkaç gün sonra apartmanımıza koymak için 3 adet geri dönüşüm kutusu göndermişler. Şuan apartmanımızda aylık yaklaşık olarak 60 Kg civarında geri dönüşüm malzemesi topluyorum. Geri dönüşüm malzemelerini belediyeye ulaştırmak için tekrardan aradım ve toplayan şirketin numarasını verdiler onlar gelip alacak diye belirtiler. Bunu duyunca çok üzüldüm.

Belediye kendisi ilgileniyor diye düşünmüştüm geri dönüşüm malzemelerini toplamaya başlamadan önce belediyemize katkım olur diye düşünmüştüm. Yine de toplamaya devam ediyorum çünkü ülkemize destek olmak için sakın demeyin ki 60 Kg atığın ne faydası olacak. Şöyle bir düşünün Finike’mizde 1000 apartman olduğunu var sayalım ayda 60 ton atık bu sadece küçük bir Finike’miz için. Sizde ülkemizi düşünüyorsanız lütfen geri dönüşüm malzemelerini çöpe atmayın.

Damlaya damlaya göl olur.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÜLKEMİZ, İÇİN, GERİ, DÖNÜŞÜM., HASAN, YASİR, ÖZTÜRK'ÜN, KÖŞE, YAZISI, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 25.01.2021
Bugün
10° - 16°
Salı
- 15°
Çarşamba
11° - 17°
Anketler
Antalya

Güncelleme: 25.01.2021
İmsak
06:35
Sabah
07:58
Öğle
13:15
İkindi
15:58
Akşam
18:21
Yatsı
19:39
Arşiv Arama
Haber Yazılımı