301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 09:09 Bu haber 215 kez okundu
 
ÜLKEMİZDE DİN EĞİTİMİ .KUMLUCA İLÇE MÜFTÜSÜHACI KAHRAMAN ‘IN KÖŞE YAZISI
ÜLKEMİZDE DİN EĞİTİMİ .KUMLUCA İLÇE MÜFTÜSÜHACI KAHRAMAN ‘IN KÖŞE YAZISI
KUMLUCA Haberi


ÜLKEMİZDE DİN EĞİTİMİ .KUMLUCA İLÇE MÜFTÜSÜHACI KAHRAMAN ‘IN KÖŞE YAZISI  

Rahman ve Rahim olan Allahın adıyla.

Evvela geçen hafta eğitim ve öğretime başlayan 16 milyondan fazla öğrenim gören öğrencilerimize ve 1 milyon civarındaki de öğretmen ve yöneticilerimize hayırlı bir eğitim-öğretim süreci geçirmelerini niyaz ediyorum. Herkese başarılar diliyorum.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde ‘’ Allah sizi annelerinizin karnından hiç bir şey  bilmiyorken çıkartıp size işiten kulak, gören gözler ve düşünen akıllar vermiştir. Ne kadar da az şükrediyorsunuz ’’ (Nahl  : 78 )buyurduğu gibi Rabbimiz bizi annelerimizin karnından dünyaya getirdiğinde hepimiz ne kadar da az şey biliyorduk değil mi? İnsan yavrusu kadar aciz ve bilgisiz doğan başka bir yavru yoktur.  Hangi hayvanın yavrusuna baksak doğar doğmaz ayağa kalkıp yürüyor veya yiyecek şeyler bulmaya çalışıyor. Halbuki insanoğlu öyle mi? Doğduğu zaman doğruyu yanlışı faydalıyı zararlıyı bilmiyor. Bir çocuk ne zaman bunları öğreniyor? Yıllar sonra öğreniyor, hem de çok zorlanarak öğreniyor, deneyerek ve yanılarak öğreniyor, taklit ederek öğreniyor. Ama insanoğlunu diğer varlıklardan, özellikle hayvanlardan farklı olarak, yorumlama yapma, mukayese yapıp yeni fikirler ve icatlar yapabilme gücünü, kendisine Allahın verdiği gören göz, işiten kulak ve akleden değerlendirme yapıp yeni yeni icadlar ve keşifler yapabilme imkanını elde ettiğimiz kalp, gönül ve akıl gibi imtiyazları vardır.

Peygamber (SAV) Efendimiz de çocuklarımızın eğitiminden, yetiştirilmesinden ve içinde yaşadıkları zamanda geçerli bir meslek sahibi olmalarından birinci derecede anne-babaların sorumlu olduğunu belirttiği hadisinde ‘’Hepiniz çobansınız ve sorumluluğunuz altında olan çocuklarınızın eğitiminden de sorguya çekileceksiniz’’ buyurmaktadır. Peygamberimiz ayrıca çocuklarına daha çok maddi miras bırakma yarışında olan anne-babalara da seslenerek, ‘’anne-baba çocuğuna güzel terbiyeden daha değerli miras bırakamaz’’ buyurmuştur.

Yüce Rabbimiz çocuklarımızı bizlere birer emanet olarak vermiş, onları evlerimizin süsü ve gönüllerimizin süruru olarak ifade edilirken eğitimi ile ilgilenmediğimiz zaman bizler için katlanılması zor bir imtihan ve hatta dünya hayatımıza ve ahiret hayatımıza zarar veren varlıklar haline geleceğini Kur’anın açık ayetlerinde bizlere haber vermektedir.

Günümüzde tüm Müslümanların ve özelde de milletimizin temel dini bilgileri, gereği gibi öğretilememesinden kaynaklanan aşırılığa sapmalar yaşandığı gibi, bazı zararlı akımların tesirinde   kalarak insanımızın ve çocuklarımızın zayi edildiğine üzülerek  şahitlik etmekteyiz. Bunun önüne geçilebilmesi için de özellikle devletimizin gözetim ve denetiminde dini eğitim vermekte olan İmam Hatip okullarında ve liselerimizde seçmeli ders olarak okutulan temel dini bilgiler, Peygamberimizin hayatı ve Kur’an-ı Kerim derslerini seçebilecekleri gibi Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı her türlü eğitim kurumlarımız (4-6 yaş sınıfları, Kur’an Kursları, yatılı hafızlık kursları) tercih edilmelidir.

                Kumluca İlçe Müftülüğü olarak 16 Eylül 2019 Pazartesi günü itibariyle Kur’an Kursunda bayanlara yönelik  140 bayan ile 4 adet 4-6 Yaş Kur’an sınıfında 80 çocuğumuz, Müftü Sadık Kavalcı Erkek Yatılı Kur’an Kursu’nda 45 öğrencimiz ile eğitime başlamış bulunmaktayız.

                Sahih dini bilgi dediğimiz doğru dini bilgiyi esas alan Diyanet teşkilatımız yetişkinlere özellikle bayanlara yönelik büyük bir çaba içerisindedir. Bilindiği gibi, bir kadını eğitmek veya bilgilendirmek bir aileyi bilgilendirmek demektir. Gündüzlü bayan kurslarımız yanında çalışan bayanlarımızdan istekli olanlara da mesai saatlerinin yanında gece saat 23:00’e kadar isteğe bağlı kurs alma imkanı tanınmıştır. Bu sene ilk defa olarak, yine isteğe bağlı olarak Akaid, İlmihal, Hadis, Siyer ve Kur’an Meali dersleri de verilmektedir.

                Bu arada gerek lise- ortaokul öğrenci yurtlarında kalan gençlere yönelik isteğe bağlı her türlü dini eğitim alma imkanı mevcuttur. Buna ilaveten de ceza evlerinde kalan ve kader mahkumu olarak isimlendirilen vatandaşlarımıza yönelik de hizmet sunmaktayız.

                Üniversitede okuyan ve KYK Yurtlarında kalan kız ve erkek öğrencilerimizden istekli olanlar da teşkilatımızın görev alanı içerisindedir ve bizden hizmet almaktadırlar.

                Çok değerli okurlarımızın malumlarıdır ki tabiat asla boşluk kabul etmez. Siz boşluk bırakırsanız o boşluk bir şekilde birileri tarafından doldurulur. Doldurulur ama ne ile doldururlar sizin boş bıraktığınız yerleri… Allah korusun. 15 Temmuz sürecinden gereken dersleri alarak biz teşkilat olarak boşluk bırakmamak için her türlü gayretin içindeyiz. Kur’an kurslarımız ile yatılı hafızlık kurslarımız ile gençlik merkezlerimiz ve okul temsilcisi hocalarımız ile 4-6 yaş Kurslarımız ve Aile ve Dini Rehberlik Büromuzca boşluk bırakmama gayretindeyiz.  (Devamı haftaya)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÜLKEMİZDE, DİN, EĞİTİMİ, .KUMLUCA, İLÇE, MÜFTÜSÜHACI, KAHRAMAN, ‘IN, KÖŞE, YAZISI, , ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
18° - 23°
Cuma
16° - 23°
Cumartesi
16° - 24°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 27.05.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:35
Öğle
12:59
İkindi
16:49
Akşam
20:14
Yatsı
21:48
Arşiv Arama
Haber Yazılımı