301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 16:52 Bu haber 1056 kez okundu
 
USLU:BIZ GÜÇLÜ BİR MİLLETİZ, HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ
USLU:BIZ GÜÇLÜ BİR MİLLETİZ, HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ
ANTALYA Haberi


USLU:BIZ GÜÇLÜ BİR MİLLETİZ, HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

 

Ekonomiye yönelik koronavirüs önlemlerine ait yasal düzenlemeleri içeren kanun tasarısı TBMM’de onaylandı.

 

Meclis gündeminde ekonomiye yönelik koronavirüs önlemleri vardı. Yasal düzenleme gerektiren ekonomik tedbirler torba teklifle birlikte yasalaştı. Konu ile ilgili açıklama yapan TBMM Akdeniz-PA Türk Grubu başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, yapılan yasal düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

 

USLU:BIZ GÜÇLÜ BİR MİLLETİZ,

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

 

Atay Uslu, Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs Salgını, ülkemizde de etkili olmaya başladı. Türkiye en başından itibaren gelişmeleri izlemiş, tedbirlerini de süratle alarak hayata geçirmiştir.Ülkemizin hem ekonomik, hemde sosyal anlamda daha az hasar ile atlatması için Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız ve Milletvekilleri olarak teyakkkuzdayız. Bu açıdan ekonomik ve sosyal anlamda ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeleri dün meclisimizden geçirdik. Bu düzenlemeri genel olarak sıralarsak;

 

• İşverenlere, aylık 75 lira asgari ücret desteği sağlanacak.

• Dava açma, icra takibi baslatma, başvuru, şikayet, itiraz, ihtar, bildirim, ibraz ve zamanasımı süreleri, hak düşürücü süreler ve zorunlu idari başvuru süreleri de dahil olmak üzere bir hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilişkin tüm süreler 30 Nisan 2020'ye kadar durduruldu.

• Nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, tüm icra ve iflas takipleri 30 Nisan'a kadar durduruldu.

• Çek Kanunu'ndaki değişiklikle, 24 Mart 2020'ye kadar işlenen suçtan dolayı mahkum olanların cezalarının infazı durdurulacak.

• Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 24 Mart 2020'den önce olup da kullandığı nakdi ve gayri nakdi kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31 Aralık 2020'ye kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde bu kişilerle yapılan finansal islemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacak.

• 1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak.

• Ay içerisinde 10 gün ve üzeri çalışan; "kısmi süreli çalışanlar", "puantaj usulü çalışanlar" ve "ev hizmetlerinde çalışanların eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini tamamlama zorunluluğu kaldırıldı.

• 30 Haziran 2020'ye kadar geçerli olmak üzere işçinin kısa çalışma ödeneğine hak kazanabilmesi için, kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şeklinde uygulanacak.

• Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkarıldı.

• Yaşıllık, malullük, ölüm aylığı alan emeklilere, hak sahiplerine aylık asgari ödeme tutarı 1500 liraya yükseltildi.

• İşçilerin sigorta primlerinin işveren hissesi ödemesinde kullanabilecek işveren sendikası dayanışma ve yardımlaşma fonu desteğinin azami sınırı yüzde 25'ten yüzde 35'e çıkartıldı.

 

İlk günden itibaren Koronavirüs salgınına karşı devletimiz tüm kurumlarımız ve imkânlarımızla Milletimizin yanında yer aldı. Tedbirlerle ve ekonomik destek paketleriyle vatandaşlarımızı bu krizin etkilerinden korumaya devam edeceğiz. Bu süreçte Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere Bakanlıklarımızın uyarılarını dikkate almalıyız. Evde kalma, fiziksel mesafeyi koruma, hijyene dikkat gibi tedbirlere uymalıyız. Bağışıklık sistemini güçlü tutan sebze ve meyveyi bol bol  yemeyi ihmal etmeyelim. Tedbirleri Tek tek Alacağız, Birlikte Başaracağız.  Biz güçlü bir Milletiz, hep birlikte başaracağız.

 

Kaynak: (H.B.) - Haber Merkezi Editör:
 
Etiketler: USLU:BIZ, GÜÇLÜ, BİR, MİLLETİZ,, HEP, BİRLİKTE, BAŞARACAĞIZ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Yağışlı
Güncelleme: 18.01.2021
Bugün
10° - 13°
Salı
- 10°
Çarşamba
- 13°
Anketler
Antalya

Güncelleme: 18.01.2021
İmsak
06:37
Sabah
08:01
Öğle
13:13
İkindi
15:52
Akşam
18:14
Yatsı
19:33
Arşiv Arama
Haber Yazılımı