Haber Detayı
07 Kasım 2019 - Perşembe 17:00 Bu haber 336 kez okundu
 
YENİ BİR DÜNYA SAVAŞI EŞİĞİNDE YAŞAMAK. AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
YENİ BİR DÜNYA SAVAŞI EŞİĞİNDE YAŞAMAK. AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


YENİ BİR DÜNYA SAVAŞI  EŞİĞİNDE YAŞAMAK. AV. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI

 

 

                        Birinci Liberalizm; Dünyada iki büyük savaşa neden oldu. Bedellerini hala Dünya halkları ödemeye devam ediyor. Kapitalizme alternatif geliştirmeye çalışan Sosyalist düşünce başarılı olamadı ve yeni açılımlarla halklarını kapitalist ekonomik sisteme entegre ettiler. Elbette ki, Dünyanın egemen Kapitalist Ülkeleri, muzaffer olmanın verdiği güven ile bir başka hoyrat şekilde, yeryüzünde mutlak hakimiyetini kurmaya giriştiler. Bir süre de başaralı olduklarını görüyoruz. Yeryüzünde kapitalist sisteme entegre olmamış, bir coğrafya neredeyse kalmadı.  Yine entegre olmamış bir üretim biçimi de kalmadı. Son olarak tarımda büyük dönüşümü ve küçük çiftçi ve köylü tarzı üretim biçiminin tasfiyesini, daha önceki bir yazımda anlatmaya çalışmıştım. Tarım üretimi büyük sermayenin eline aktarılıyor. Bunun için de Türkiye üzerinden düşünülecek olursa, ekonomik alt yapı ve onun üzerinde hukuk sistemi oluşturulmuş durumda. Kapitalist işletme mantığı öylesine işliyor ki, her yıl büyümek zorunda. Bir önceki yılın tekrarı, zarar anlamına geliyor. Her yıl bir önceki yıldan fazla ticari faaliyet ve getiri şart. Aksi halde, ekonomik kriz demektir.

 

                        Buraya kadar anlattıklarımın Dünya Savaşı ile ne bağlantısı var diyebilirsiniz. Var elbette. Başta ABD olmak üzere Batılı gelişmiş ülkeler farklı bir ekonomik sitem olan Sosyalist Blok ile mücadele etmek zorunda kalmadığı, şaşalı 10 yılları geride bıraktı. Bugün Çin ve Rusya  belki, aynı ekonomik anlayışla ama yine ABD ve Avrupalı müttefiklerin karşısında ekonomik ve siyaseten rakip olma durumuna geldi. ABD Arap Baharını Rusya’nın müdahalesi üzerine Suriye’de sonuca bağlayamadı. Rusya tarih boyunca sıcak denizlere inme arzusunu Suriye üzerinden gerçekleştirdi. Ekonomik nüfus alanları üzerinde, Çin oldukça iddialı durumda. Dünya yeniden emperyal arzuları ile hakim olmaya çalışan çevrelere yeterli gelmez oldu. Bu durum daha önceki savaşların da nedeniydi. Savaş durumu objektif olarak mevcut hale geldi. Savaş durumu zaten TRUMP ‘un söylemlerine fazlasıyla yansımış durumda. Dünya mevcut haliyle egemen olmaya çalışanlara yetmiyor. Yeni Liberalizm            ( Neoliberalizm)  bir kez daha Dünyayı top yekün savaşın eşiğine getirdi. Bu Savaş kaçınılmaz görünüyor. Halkların esaslı olarak bedelini ödeyeceği, savaş önlenmeli. Ama bugün itibariyle, halk adına inisiyatif kurmaya çalışan güçler, moralsiz ve güçsüz.

 

                         Biz halklar neredeyse yapacak işler bulamazken, Dünyanın zenginleri için servetin anlamı artık soyut rakamlardan ibaret. Yapamayacakları hiçbir iş ve dünyaya özgü haz yok. Onlar, eğer bir böbreğe ihtiyaç duyarlarsa, bulmama gibi bir olasılık yok. Hiç yapamasalar, Afrika’dan ya da yeryüzünün herhangi bir yerinden belirleyecekleri bir numuneye sahip kişinin, hayatını sona erdirip, böbreğini dahi alabilirler. Özel adalar inşa ettirip, hazların her çeşidini yaşayabilirler. İnsanlar üzerinde deney dahi yapabilir, iddialara girebilirler. Ama dünyayı paylaşmaya tahammül edemezler.  Savaşın bedelini halklar ödeyeceğinden, Savaşa da her zaman hazırdırlar.  İhtirasların sınırlarında yaşıyoruz. Bundan kurtulmak zor görünüyor. Çin ve Rusya’nın elbette İran ve diğerlerinin ABD karşısında geri adım atması söz konusu değil.

 

                        Oysa kendimce şöyle düşünüyorum. Dünya Seçkinlerinin Servetleri;  kendileri için hiçbir maddi anlamı kalmamış.  Dünya Zenginleri; servetlerinin mesela %20 sini en yoksul insanlara dağıtsa ve dağıtılan serveti mesela yeniden kendi servetlerine katmak için yirmi yıl uğraşsalar onlar için eğlenceli olmaz mı?  Bence olur. Bu arada en yoksul insanlar tarihlerinde hiç ummayacakları bir paraya sahip olacakları için mutlu yıllar yaşamış olacaktır. Böylece savaş da ertelenmiş olmaz mı?

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YENİ, BİR, DÜNYA, SAVAŞI, , EŞİĞİNDE, YAŞAMAK., AV., FİKRİ, DOĞAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
26° - 32°
Salı
26° - 32°
Çarşamba
26° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
05:03
Sabah
06:25
Öğle
13:01
İkindi
16:36
Akşam
19:26
Yatsı
20:43
Arşiv Arama
Haber Yazılımı