KUMLUCA’DA HAYAT BOYU ÖĞRENME TOPLANTISI YAPILDI
KUMLUCA’DA HAYAT BOYU ÖĞRENME TOPLANTISI YAPILDI
932 defa okunmuş - 18 Eylül 2019 - Çarşamba 15:47

KUMLUCA’DA HAYAT BOYU ÖĞRENME TOPLANTISI YAPILDI

 

Kumluca’da İlçe Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyon Toplantısı Kumluca Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğiyle Muhtarlar Derneği toplantı salonunda düzenlendi.

 

Toplantıya, İlçe Kaymakamı Hakkı Uzun, Belediye Başkanlığı Temsilcisi, Daire Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ve ilgililer katıldı.

 

Komisyon toplantısında Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitim Planlama ve İşbirliği Komisyonu’nun kimlerden oluşacağı ve gündem maddeleri görüşüldü. Toplantıda Halk Eğitimi Merkezi Müdürü, 2018–2019 eğitim öğretim yılında açılan kurslar, yapılan çalışmalar ve sergiler konusunda ayrıntılı sunum yapıldı.

 

 

‘ İSTİHDAM VE İNOVASYONA YOĞUNLAŞACAĞIZ’

 

2019-2020 yılının ana temamızın istihdam ve inovasyon üzerine yoğunlaşacağını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Girgin, Bu yıl planlanan kurslarımız devam edecek ama son yıllarda özellikle turizm alanındaki gelişmelerle birlikte yeni istihdam alanlarının oluşturulmasını önemsiyoruz. O yüzden hem istihdama yönelik kursların açılması hem de istihdam edilen çalışanların niteliğinin arttırılması anlamında kursların Halk Eğitim Merkezi aracılığıyla yapmak istiyoruz. Bunun haricinde insanlara bireysel fayda sağlayacak, gelir getirecek kurslar da talepler doğrultusunda merkezimiz bünyesinde açılabilecektir. Bu noktada iş birlikteliğinin de önemini vurgulayan Girgin, bu planlama toplantısının ilk adım olduğunu kurumlarımızın da Kumluca’mızın yetişkin eğitimi çalışmalarına olan katkılarının artarak devam edeceğini ifade etti.

 

 

KURSLARIMIZA 11 BİN 167 KİŞİ KATILDI

 

Kumluca Halk Eğitimi Müdürü Yusuf Tekdemir , "2018–2019 Eğitim Öğretim Yılında Mesleki ve Teknik Kurslar, Sosyal ve Kültürel Kurslar ve Okuma Yazma Kursları olmak üzere toplamda 475 kurs açıldı. Bu kurslara 6 bin 636'sı kadın ve 4 bin 531'sı erkek olmak üzere toplam 11 bin 167 kişi katıldı. Bu çalışmaların yanında Halk Eğitimi Merkezimizde Açık Öğretim iş ve işlemlerinin de yürütüldü. İlçemizde 450 civarında Açık Ortaokul ve 2500 civarında Açık Lise öğrencisi olduğunu, bu öğrencilerin tüm iş ve işlemlerinin de kurumumuzca yapıldığını, Ayrıca 2015 yılından itibaren dershanelerin kapatılmasıyla birlikte liselerden mezun olmuş ve herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmemiş öğrenciler için de kurs açtıklarını belirti. Bu kursları bitiren ve her yıl istediği bölümlere yerleşen öğrencileri kamuoyu tanıdıkça başarı grafiğinin arttığını bu nedenle bu yıl kayıtlarda artış yaşandığını ve şu ana kadar 470 mezun öğrencinin başvurusunun alındığını ifade etti.

           

‘ NİTELİKLİ İNSAN YETİŞTİRMEK HALK EĞİTİMİN GÖREVİDİR ‘

 

Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerinin önemine vurgu yapan Kaymakam Hakkı Uzun, yetişkin insanların belli yaşlardan sonra çeşitli alanlarda ihtiyaçları doğabiliyor (resim, müzik gibi) bunun yanında okuma yazma gibi temel  eğitim ihtiyaçlarının karşılanması ya da bilgisayar teknolojileri gibi günümüzün en önemli alanlarında da eğitim ihtiyaçları artıyor. Bu yüzden var olan iş alanlarında nitelikli insan yetiştirmek halk eğitimin görevidir. Bu yüzden işverenlerle ve sivil toplum kuruluşları ile irtibata geçip bu alanda çalışmalar yapılmalıdır. Bunun yanında kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın talepleri ve görüşleri doğrultusunda yeni öğretim yılında açılabilecek kurslarla ilgili de kurum temsilcilerimiz taleplerini Halk Eğitim Merkezimize iletmeleri halinde kursların uygun alan ve zamanlama planlamasıyla açılabileceğini belirterek Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerinin önemine vurgu yaptı.

 

Komisyon üyelerinin gündeme dair görüşlerinin ardından Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu Eylül Ayı Toplantısı tamamlandı.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...