SİNİR EDEN HIZ LİMİTİ VE ARAÇTA SİGARA CEZALARI. TAYFUN AKSOY’UN KÖŞE YAZISI
SİNİR EDEN HIZ LİMİTİ VE ARAÇTA SİGARA CEZALARI. TAYFUN AKSOY’UN KÖŞE YAZISI
268 defa okunmuş - 08 Ekim 2019 - Salı 11:41

SİNİR EDEN HIZ LİMİTİ VE ARAÇTA SİGARA CEZALARI. TAYFUN AKSOY’UN KÖŞE YAZISI

Yıllarca dillere dolanan en önemli yatırımlardan biri yol. Cumhuriyet tarihinden daha fazla uzunlukta ve ebatta yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Öyle ki 6.101 kilometre bölünmüş yolumuz varken bu uzunluk 26.764 km ye çıktı. 1.714 km olan otoyol uzunluğu da 2.875 km oldu. Tüneller 83 ten 367 ye çıktı. Bu bilgileri her yerde bulabilirsiniz.

Gelelim bizi rahatsız eden, sinir eden ve zaman kaybına neden olan hız limitlerine. Yollarımız güzel, arabalarımız da hiç fena sayılmaz. En azından 2 yılda bir Almanların TÜV’ünde kallavi bir muayeneden geçiriyoruz.(Bu konu başlı başına bir köşe yazısı olur, karayolları önünde küçük paralarla satın alınan büyük adamları hatırlıyoruz ve ne üzücüdür ki biz hakkıyla yapamadığımız içingel sen yap Alman efendi, sen daha güvenilirsin dedik). Her neyse Almanların TÜV’üne muayene yaptırıyoruz ama güzelim Finike-Kumluca yollarında canımın için arabalarımızın hız limiti 70, hele ticari ve arazi araçlarında içinde olduğu bir gurup var ki onların limiti 50 kilometre.

Sadece Finike – Kumluca sahil yolunupick-up kamyonetiniz ile 50 kilometrede sürmek oldukça sinir bozucu. Hız sınırı 50 olan bir araç ve güzergâhta 55-65 km arası 235,00TL, 65-75 km arası 488,00 TL ve 75 km üstü 1.002,00 TLolarak cezalandırılırsınız. Gizlenmiş kameralar, eds’ler, yetmedi radar arabaları, gezici radarlar, fahri trafik müfettişleri… Kural tabi ki olmalı ancak hayatın olağan akışını bozacak, akla mantığa uymayacak kurallar kalıcı olamaz. Hız limitinin makul derecede arttırılması herkes için faydalı olacaktır.

Ve özel mülkümüz olan araçta sigara içmeme kuralı. Yani düşünün ha eviniz ha arabanız… Binlerce lira para vermişsiniz hatta yüzbinlerce lira ama içinde şöyle rahat rahat pöfürdeterek bir sigara dahi içemeyeceksiniz. Özel hayata saygının kalmadığını düşünüyorsunuz. Haklısınız tabi dememi bekliyorsanız yanılıyorsunuz :) Kim akıl ettiyse ve kim uygulamaya koymuşsa çok iyi düşünmüş ve çok iyi etmiş. Sigara bir insanın kendisine ettiği en büyük kötülüktük. Sağlığınıza olan zararları zaten biliyorsunuz saymakla bitmez, bunun yanında maddi zararı da azımsanmayacak kadar büyük. Ayrıca araçlar bir kişilik değil, keyfiniz aynı zamanda yanınızda bulunan eşiniz, çocuğunuz, akrabalarınız ve arkadaşlarınızın sağlığından önemli değil. Siz keyif alıyorsunuz çevrenizdekilerin hasta olması gerekmiyor. Ne kadar özel hayata müdahale dense de, gelir getirmek için faaliyet dense de, protesto edilse ve hafife alınmaya çalışılsa da ben sigara içmeyen biri olarak bu kanunu destekleyenlerdenim. Temennim sigarayı tümden bırakırsınız ve kendinize çok büyük bir iyilik edersiniz.

Sağlıklı, huzurlu ve güzel günler dilerim.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...