KİLO ALMAKTA ZORLUK YAŞAYANLAR İÇİN ÖNERİLER . DİYETİSYEN DAMLA MORKAYA’NIN KÖŞE YAZISI
KİLO ALMAKTA ZORLUK YAŞAYANLAR İÇİN ÖNERİLER . DİYETİSYEN DAMLA MORKAYA’NIN KÖŞE YAZISI
432 defa okunmuş - 14 Ekim 2019 - Pazartesi 16:03

KİLO ALMAKTA ZORLUK YAŞAYANLAR İÇİN ÖNERİLER . DİYETİSYEN DAMLA MORKAYA’NIN KÖŞE YAZISI

Özellikle obezitenin çağın hastalığı olduğu günümüzde zayıflamak için çabalayanların sayısı çok fazla evet ama bir o kadar kişi de kilo almak için zorluk çekiyor. Genelde zayıf olan kişiler yediklerinden ama kilo alamadıklarından şikayetçi. Oysa Harvard Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nün yaptığı araştırma, zayıf olan kişilerin besin tüketimleri değerlendirildiğinde günlük alınması gereken kalorinin altında olduklarını gösteriyor. Malezya'da yapılan farklı bir araştırmada ise zayıf olan kişilerin neden kilo alamadıkları araştırıldığında sadece yüzde 3 gibi çok düşük bir oranda hormon problemi ve belirli bir hastalığa bağlı kilo alamadıkları bulunmuş. Görülüyor ki; zayıf kişiler genetik ya da hormonsal değil, daha çok yeterli kaloriye ulaşamamaya bağlı kilo almıyorlar. İştah kaybına neden olan çinko eksikliği, yorgunluk ve metabolizma güçlüğüne yol açan demir eksikliği, iştahın olmasını engelleyen bazı kanser türleri, metabolizmanın bozulmasına bağlı hipertiroid, bağırsak veya midede parazit varlığı ve çocukluktan gelen metabolik hastalıklar kişinin kilo almasını engelleyen başlıca sağlık sorunları olarak bildirilmekte. Bu nedenle kan, idrar ve genel bir doktor muayenesinden geçmek önemli. Beslenme uzmanlarının yaptığı araştırmalar da kilo alamayanların diyetlerinde B12, çinko, demir, kalsiyum ve omega 3 yağ asitlerinden oldukça yetersiz olduğu gösteriyor.

En önemli kural 6 öğün beslenme. Zayıf kişiler çoğu zaman günde 2 veya 3 öğün tüketirler. Ve doğal olarak makarna, pilav, hamburger dahi yeseler günlük almaları gereken kalorinin üzerine çıkamadıkları için de kilo alamazlar.Öğündeki yiyeceklerin küçük porsiyonlarının hem besin değeri açısından yüksek hem de kaloriden zengin olması gerekir. Mesela yumurtayı haşlama yerine az yağlı bol peynirli omlet olarak tüketerek, sütü sade içmek yerine taze meyve ve bal ile smoothie kıvamında içerek normalde yediğiniz içtiğiniz aynı miktarı daha fazla kalori ile desteklemeniz gerekir.

En iyi kalori bombası kuruyemişler, ara öğünlerinize muhakkak 1 avuç kadar kuruyemiş ve kuru meyveler eklemeniz hem midenizi çok yormaz hem de fazladan kalori almanızı sağlar.

İştah açmak için baharatları kullanabilirsiniz, yemeklerde ve salatalarda iştah açan pul biber, sumak, kimyon, karabiber ve hardalı bolca kullanın.

Kandaki çinko düzeyi iştahı ve tat tercihini etkiler. Demir mineralinin eksikliğinde de solukluk, iştahsızlık ve yorulma görülür. Zayıflıkla mücadele edenlerde kanda hem demir hem de çinko düzeyleri oldukça düşüktür. Besinlerle çinko ve demirden zengin yiyecekler tercih edilmeli ancak ilk zamanlarda kilo alımının hızı için mineral tableti, doktor kontrolünde uygun dozajlarda destek olarak alınabilir.

Ve spor yapmak bir diğer önerimiz, zayıf kişilerin yağ oranları olması gerekenin altındadır fakat kas kütleleri de genellikle alt sınırda ya da daha azdır, spor yapmaya ise çoğunlukla kilo verme sürecinde eğilim gösteririz ancak kilo almak isteyen kişiler de düzenli spor yapmalı, özellikle ağırlık antrenmanlarıyla ve yanında doğru beslenmeyle birlikte vücut kas kütlesini arttırmak hedeflenmelidir.

Unutulmaması gereken nokta kilo almak için sağlıksız besinlere başvurmamalı, zayıf olmanız kızartma, hamur işi, şekerli gıdaları tüketebileceğinizi göstermez, tam tersi yine sağlıklı besinlerle günlük harcadığınız kalorinin fazlasını tüketerek kilo alımı hedeflenmelidir.

Sağlıklı günler dileri

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...