KUMLUCA’DA BAŞKAN VE STK TEMSİLCİLERİ CANAN KARATAY’A TEPKİ GÖSTERDİ
KUMLUCA’DA BAŞKAN VE STK TEMSİLCİLERİ CANAN KARATAY’A TEPKİ GÖSTERDİ
262 defa okunmuş - 04 Kasım 2019 - Pazartesi 15:54

KUMLUCA’DA BAŞKAN VE STK TEMSİLCİLERİ CANAN KARATAY’A TEPKİ GÖSTERDİ

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökçe, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Canan Karatay’ın televizyon ve gazetelerde çıkan “Patlıcanın, yeşil biberin, domatesin kışın sofrada yeri yok. Şimdiden ya kurutacaksınız ya pastörize edeceksiniz ya da turşu yapıp kullanacaksınız” açıklamalarına tepki gösterdiler.

Üretici Ramazan Durmuş (30); “Sayın Canan Karatay Hocamız basında yaptığı açıklamalarda Kış’ın domates, biber, patlıcan yenmez demiş. Biz Kumluca halkı olarak dünyada sayılı bölge olarak mikro klima ikliminde yetişen domateslerimizi genellikle %99 olarak doğal olarak yetiştiriyoruz.  Canan Hocamızı Kumluca’ya bekliyoruz. Nasıl yetiştiğini gelsin görsün. Ondan sonra açıklamalarını daha dikkatli yapacağını umuyoruz” dedi.

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce (50); “Canan Karatay Hocamız şunları söylemiş. Demiş ki Kış’ın domates, biber, patlıcan yemeyin. Hayır öyle bir şey yok. Yasayabilmemiz için bütün sebzeleri tüketmemiz lazım. Biz burada sağlıklı bir şekilde üretim yapıyoruz. Seralarda üretilen ürünlerin tamamen kimyasalla işi yoktur. Kimyasal kullanmıyoruz. Çünkü seralar kapalı bir alan olduğu için dışarıdan zararlı böcek ve haşerat girmez. Tamamen kontrolümüz altında olduğu için arı ve böcekle üretim yapıyoruz” dedi.

Üretici Önder Akıncı (46); “Canan Karatay Hocamızı severiz sayarız. Bilgisine güveniriz. O profesörlüğünü yapsın. Bizde çiftçiliğimizi yapalım. Gelsin, yerinde görsün. Şartlarımızı görsün. Nasıl yapıldığını bizimle beraber görsün. Kumluca’nın iklimini üretim şartlarını görsün. Ondan sonra konuşsun” dedi.     

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay; “Yine Kış mevsimi geliyor. Bizim bin bir emekle ürettiğimiz domateslerimiz medyanın önünde ağır dille eleştiriliyor. Aslında şunu söylememiz gerekiyor. Dünyada en sağlıklı domatesleri biz Kumluca’da seranın içinde yetiştiriyoruz. Örtülü ve kontrol altında yetiştirilen bu ürünler, her türlü zirai ilaçlardan uzak bir şekilde yetiştirilmekte. Sağlıklı Gıdanın Başkenti Kumluca’ya sizleri bu ürünleri yemeye bekliyoruz” dedi.

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu; “Sağlıklı Gıdanın Başkenti Kumluca’mıza sayın Hocamız Canan Karatay’ı sağlıklı beslenmeye davet ediyoruz. Gelsin burada sağlıklı beslenmek nasılmış biz ona öğreteceğiz. Geldiği zaman biz ona domates çorbamızı, domates suyumuzu ve domates reçelimizi domates salatamızı bunları ikram edeceğiz. Kumluca’da sağlıklı bir şekilde beslenmeyi tarif edeceğiz kendisine. Her zaman kapımız açık sonuna kadar. Sağlıklı domateslerimizi kendisine ikram edeceğiz. Gönül rahatlığıyla tüketebilirler” dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...