BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN DOĞAL BİTKİ ÇAYLARI KIŞ HASTALIKLARINA ÖNLEM
Kumluca'da Kasım ayının başlangıcıyla birlikte kış yüzünü göstermeye, soğuk algınlığı ve grip olmak üzere birçok hastalığın kolayca kapımızı çaldığı günlerde Diyetisyen Halime Orhan Bacaksız, mevsim geçişinde bağışıklığınızı güçlendirecek doğal karışımla
449 defa okunmuş - 11 Kasım 2019 - Pazartesi 16:31

 

Bitki çaylarını ve karışım çayları doktor kontrolünde tüketmelisi gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Halime Orhan Bacaksız ," Soğuk havalar geç de olsa yüzünü göstermeye başlamışken, bağışıklığımızı güçlendirmek, grip, soğuk algınlığı ve enfeksiyon hastalıklarına karşı önlemler almak için öncelikle Yeterli ve Dengeli Beslenmeliyiz. Fakat unutulmamalıdır ki kalp, tansiyon, hamilelik gibi sağlık değişiklikleri olan ve ilaç kullanan kişiler bitki çaylarını ve karışım çayları doktor kontrolünde tüketmelidir "diyerek açıklamalarda bulundu.

DİYETİSYEN HALİME ORHAN BACAKSIZ, MEVSİM GEÇİŞİNDE BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRECEK DOĞAL KARIŞIMLARI ANLATTI.

IHLAMUR ÇAYI 

Soğuk algınlığı denildiğinde akla ilk gelen ıhlamur çayıdır. Boğaz ağrısı, ateş, öksürük ve balgam söktürücü özellikleri içeren ıhlamur aynı zamanda mide içinde faydalı etkiler göstermektedir. Bir diğer özelliği ise uykuya dalmak için rahatlatıcı etkisinin bulunmasıdır.

KUŞBURNU ÇAYI 

Yüksek oranda C vitamini içeren kuşburnu,  yaygın görünen kış hastalıklarından da koruyucu etkiler içermektedir. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında kabızlığa ve mide kramplarına iyi geldiği bilinmektedir.

ZENCEFİL ÇAYI

Bağışıklığı kuvvetlendirmenin yanında, öksürüğe ve gribe iyi gelen zencefil çayı aynı zamanda mide bulantısını rahatlatıcı etkiside bulunmaktadır.

EKİNEZYA ÇAYI

Bağışıklık sistemini güçlendirme, soğuk algınlığı, grip, nezle, boğaz ağrısı, üst solunum yolları ve idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilmektedir. A, B kompleks, Magnezyum, Kalsiyum, Demir, Potasyum, Sodyum gibi mineral ve vitaminleri içermektedir.

ADAÇAYI

Boğaz ağrılarına iyi geldiği bilinen adaçayı aynı zamanda doğal antioksidan etki içermektedir. Sinir ve  strese iyi gelen, rahatlamaya yardımcı olan adaçayı kış aylarının vazgeçilmez içeceğidir.

DİYETİSYEN  HALİME ORHANDAN ÖZEL KIŞ ÇAYI TARİFİ

1 Tutam Ihlamur ,1 Tutam Kuşburnu, 1 Kök Zencefil, 1-2 Dilim Limon ,1 Kabuk Tarçın malzemeleri 2 bardak sıcak suda 10 dakika demliyoruz. Afiyetle tüketebilirsiniz " dedi.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...