“KANDİLLER YANIYOR” HAMİDE KOÇUBABA’NIN KÖŞE YAZISI
“KANDİLLER YANIYOR” HAMİDE KOÇUBABA’NIN KÖŞE YAZISI
446 defa okunmuş - 17 Aralık 2019 - Salı 10:33

“KANDİLLER  YANIYOR” HAMİDE KOÇUBABA’NIN KÖŞE YAZISI

Beyaz Zambaklar ülkesinde isimli bir kitap okudum şöyle diyordu.Toplumun aydınlanması için bireyin aydınlanması gerektiğini vurguluyordu.Bireyin aydınlanması için bireyin bilinç kazanması gerektiği ifade ediyordu.Bunun içinde bireyin harekete geçmesi gerekiyordu.Bu kitapta insanı harekete geçiren bir içerikte kitap.

                Toplumda ki aydınların,yöneticilerin,öğretmenlerin önde gelenlerin görevini hakkıyla yapması gerektiğinin altını çiziyordu.Toplumda görevini hakkıyla yapan var mı ? Ben diye düşünmeyi bırakıp biz diye düşünüyorlar mı? Ya da toplumsal fayda adı altın da kar marjını düşünen insanlar ile mi doldu bu dünya. Sözler ile eylemler tutmuyor galiba.

Kumluca'nın tek kitapçısı Tahir Kavruk ile  ' bir kitabın bir insanın hayatına nasıl etki eder'  içerikli bir röportaj gerçekleştirdik.Kavruk toplumun aydınlanmasının bireyin aydınlanmasına bağlı olduğunu,çocukların anne ve babalarının hayatlarını yaşadığını,ebeveynlerin çocuklarına kendi olmasına fırsat vermesi gerektiğini en önemlisi de öğretmenlik mesleğini icra edenlerin bugünün küçükleri yarının büyükleri olacak bireyleri yetiştirdikleri bilincinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı.Okumanın yaşadığımız olayları eleştirmek olduğunu anlattı.

Bu bağlamda birkaç kitap severin öncülüğünde Kumluca'da ilk defa Kumluca Kitap Kulübü kuruldu.Toplumsal aydınlanma için öncelikle bireysel aydınlanma için bir kandil yaktılar. Amaçları kitap okuma alışkanlığı kazandırmak.Okudukları üzerinde fikir alışverişi gerçekleştirmekti.

Karanlık köşeler de kandiller yaktım ve daha iyi aydınlanmaları için onlara yağ takviyesi yaptığını belirtiyordu kitabın içeriğinde.Kumluca Kitap Kulübü de okuma ile bireyin bilinç kazanması ve aydınlanması gerektiğini amaç ediniyor.

Bugünün küçüğü yarının büyüklerini yetiştiren öğretmenlerimiz var.Bilinçli,özgüvenli bireyler yetiştiren öğretmenlerimiz ağaç yaş iken eğilir diyoruz ya tam da o süreçte çocukların elinden tutan öğretmenler.En büyük kandiller ellerinizde.Söndürmekte sizin aydınlatmakta.

Kumluca  Atatürk ilk ve ortaokul  yönetimi iletişim kandilini bilinçli kullanıyor.Dönem boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi ve topluma basın aracılığı ile yansıttı.Çocukları etkinliklere dahil ederek özgüven kazandıran,sosyal birey yetiştiren ve toplumun gelişmesi için kandilleri güçlü yansıtanlara teşekkürü borç biliriz.Saygılarımla...

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...