BİZİM HAYTALAR İSTERSE ÜZERİNE
Kumluca Belediye Tiyatrosu Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde tek perdelik “Bizim Haytalar İsterse” adlı tiyatro oyununu sahneledi.
405 defa okunmuş - 30 Aralık 2019 - Pazartesi 13:55

Basın bülteninde 5N1K kuralına bağlı kalarak kısaca gözlemlerimizi aktarıyoruz.Gözlemlerimizi kendimizden yorumlar katarak aktarmak mümkün değil.Sanat eserinin resim, şiir, tiyatro gibi izleyicilerine mutlaka empoze (benimsetme) iletmek istediği bir nokta mutlaka vardır.

Bizim Haytalar isterse adlı tiyatro oyununda vurgulanmak istenen, izleyicilere aktarılmak istenen neydi? Bireyin her izlediği ve okudukları üzerinde çıkarımları farklıdır çünkü bireyin referans çerçevesi( siyasi,kültürel,dini yapısı) farklıdır.

Oyunda tembel, ders çalışmayan bir sınıf,öğrencilerden şikayetçi müdür, tembel sınıf için okulu terk eden öğretmenlerin yerine yeni gelen öğretmenlerin karakterleri dikkat çekiyor.

Öğrenciler başarılı olamayacaklarına inanan öğretmenlerine bir ders vermek isterler ve edebiyat öğretmenlerini gizli desteğiyle 15 günde Atatürk ve Cumhuriyet konulu bilgi yarışmasına hazırlanır ve bilgi yarışmasında 12 sorunun hepsini bilerek birinci olur ve onlara inanmayan öğretmenleri şaşkına çevirirler.

Öğrenciler hiçbir şey bilmeyebiliriz ama ve Cumhuriyet vatan ve millet söz konusu ise olursa başarılı oluruz.
 Kendi tarihini bilmeyen başarılı olamaz vurgusu yapıldı.
 7O yaşında öğretmenin görev yapması günümüzdeki öğretmenlerin atama sorununa mı dikkat çekiyordu.
 Öğretmenin destekleyici davranışıyla öğrenci kazanılır şiddet ve kaba sözler ile öğrencini kazanılamayacağına vurgusu yapıldı.
 Kitap okuma alışkanlının kazanılmasına dikkat çekildi
Tiyotro oyunununda tarih öğretmeninin siz ezbere istiklal marşını da bilmiyorsunuz demesinin üzerine öğrencilerin ezbere istiklal marşını okuması hem de izleyicileri farkında olmadan oyuna dahil etmesi etkileyiciydi.

Güldürken düşündürmesi bağlamında toplumsal sorunlara değinmesi güzeldi.Her bireyin izlediklerinden çıkarımları farklıdır.Tiyatroyu yazan ve yöneten Uğur Duran abimiz başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim.Farklı içerikli oyunlar izlemek umuduyla,Saygılarımla

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...