ŞEFKAT VE MERHAMET UNUTULUYOR MU?NURAN AOKA'NIN KÖŞE YAZISI
ŞEFKAT VE MERHAMET UNUTULUYOR MU?NURAN AOKA'NIN KÖŞE YAZISI
383 defa okunmuş - 20 Ocak 2020 - Pazartesi 13:57

ŞEFKAT VE MERHAMET UNUTULUYOR MU?

 

   Şefkat ve merhametten hangi ara vazgeçtik bilemiyorum. Sevgi kelimesi dilimizde gezip dolansa da; şefkat ve merhamet biraz unutuluyor gibi...!

   Sevgi bireysel, o kişiye özel olarak hissedilen bir duygu iken; şefkat ve merhamet tüm varlıklara karşı hissedilen; sevgiden daha derin ve daha herkese yönelik bir duygudur.

Sadece sevgiyi esas alır, yakınlarımızı ve seçtiklerimizi sever, bunların dışındaki varlıklara karşı şefkat ve merhamet duygusundan yoksun kalırsak, içimizde de yaşadığımız toplumda da eksik kalır bir şeyler.. !

  Dünya genelinde teknolojik olarak gelişeceğiz derken şefkat ve merhamet kavramlarından uzaklaştık ve bu duygulara ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu unuttuk. Öfkemizin, kırgınlık ve kızgınlıklarımız arkasında aslında şefkât ve merhamet ihtiyacımızın olduğunu da çoğunlukla farkedemez olduk..

  Dünya genelinde şefkat ve merhamet duygusuna yabancılaşmanın olumsuz etkilerine sosyal medyada, haberlerde de artık sık sık tanık oluyoruz..

   Karşımızdakine hakaret içeren, vurdu kırdılı bir tavrın kimseye bir faydası yoktur..

   Fedâkarlık enayilik değil, toplumsal yaşamda bir gerekliliktir...

   İhanet eden, entrikalı olan, zeki gibi görünen değil, sadık ve dürüst olan kazanır. Çünkü kimse entrikacı biri ile birlikte çalışmak istemez, herkes güvenilir insan arar..

  Katı, kaba, gaddar olan değil, şefkatli ve merhametli olan kazanır. Çünkü hepimizin içinde şefkat ve merhamet ihtiyacı, insanca muamele görme isteği vardır...

  Saygı var ya saygı, işte o olmazsa olmazdır..

    İnsana saygı, canlıya saygı, doğaya saygı, eşyaya saygı., düşünceye saygı, inanca saygı, emeğe saygı...

İşte içimizde bu saygı varsa, yaratılan her şeye karşı şefkat ve merhamet duygusu da vardır.

Zira saygı olunca o şeyin varlığını ve var olma hakkını kabul eder, zarar vermemek için özen gösterir, bu duygunun doğal sonucu olarak şefkat ve merhamet duygusu içinde oluruz..

   Bencil olursa insan, başkalarına saygı da duymaz, karşısındakine var olma hakkı da tanımaz, varolma hakkına saygı da duymaz..

   Herkesi bir birey olarak kabul eden, tüm canlıların varoluş ve yaşama hakkına saygı gösteren, canlı cansız herşeye özen gösteren kişide şefkât ve merhamet olur...

   Şefkat ve merhamet insanı insan yapan en güzel unsurlardandır.. Hepimizin ihtiyacı vardır, hepimize de iyi gelir...!

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...