SIRA ADRASANDA.AV. FİKRİ DOĞAN'IN KÖŞE YAZISI
SIRA ADRASANDA.AV. FİKRİ DOĞAN'IN KÖŞE YAZISI
377 defa okunmuş - 23 Ocak 2020 - Perşembe 15:35

                                   SIRA ADRASANDA.AV. FİKRİ DOĞAN'IN KÖŞE YAZISI

 

                        Kalkınmanın yolu, kanallarda, limanlarda, özel plajlarda.. daha nice benzer projelerde imiş. Böyle söyleniyor. Önümüzde koskoca DUBAİ örneği var değil mi? Arap halkları her türlü gerici uygulamalar ile baskı altında tutulurken, Dubai de sınırsız arzular ve keyifler yaşanıyor. Mimarinin son örnekleri, yerçekimine meydan okuyan tarzda gökyüzüne uzanıyor. Barlarda, Dünya seçkinlerine her türlü ikram da sınır yok.  Plajlar da… işte sınır yok.  Bizimkiler de Körfezdeki dostları ile iyiler, dindarlık, elhamdülillah. Büyük projelerin ilhamını oralardan alıyoruz. Boğaz Allah vergisi ama insan vergisi kanal neden olmasın. Yine benzer bir çok proje veya tasarısı gündemimizde. Salda Gölü mesela. Geçen haftasonu da çevreci bir dostun haber vermesi ile Adrasan’a oldukça uzun bir mendirek gerektiren, yat limanı projesi uygulamaya geçecekmiş.  Adrasan  biz sıradan halk unsurlarına kapanacak.  Liman oldukça büyük olacak anlaşıldığı kadarıyla. Doğal bir alan daha, insan müdahalesine açık hale gelmiş ve insan tarafından biçimlendirilmiş olacak. İnsanoğlu yaşadığı, kendisinin varlığının da nedeni, doğasını yok eden, muhtemel tek canlı türü olacak. Başka Dünyalar ve hayatlar var mı bilemiyoruz elbette.

 

                        Türkiye’de 2000 li yıllar sonrası, devlet yatırımı olarak, yalnızca, bu tür projelerle muhatap oluyoruz. Bir de kasabalara kadar Üniversite açmak var. Bu tür yatırımlar, bulunduğu yerin ekonomisine de canlılık getiriyormuş. Ekonomiye kazançları anlat anlat bitmezmiş. Daha nice övgüler. Karşı koyanlar ise aptal, cahil, ekonomiden anlamayan, onlardan olmayan… devam ediyor. Devasa makinelerle, doğayı biçimlendirmek, bir maharet değil. Hele ki o makineleri de biz yapmıyoruz. Makine yapan fabrika inşa etme arzumuz, çok eskiler de kaldı. Ama o makineleri kullanmayı seviyoruz. Şimdi o makineler, devasa kaya bloklarını Adrasan’ın mavi sularına öylesine yerleştirecek ki, biz dahi şaşıracağız. Koyun ortasına doğru uzanan mendirekte yürüyüşler yapabilecek, selfiler çekeceğiz. Bir yat gelecek, içindekiler bir başka eğlenirken, biz de arkamızdan geçen yatı fotoğraf karemizde yakalayacak, sosyal medyamızda paylaşacağız. Hele bir de dünya zengininin milyar dolarlara değer biçilen, bir yatıda olur ya, uğrar ve bize denk gelirse, kaçırılmaz, keyif. Limanlar insanlığın kaderini değiştiren, gemilerin yolcusunu ve yükünü alıp, maviliklere açıldığı, yapılar. Kıtalar da gözü kara maceraperestlerin, bilinmezlere yelken açtığı bu limanlardan başlamadı mı? Yine o limanlar ki, insanın özgüveninin mutlak yükseklere ulaştığı, başlangıç noktaları. İnsanoğlu bir daha, Amerika kıtasının keşfinden önceki, nispi mütevazılığına dönmedi. Neyse konuyu dağıttım. Dönelim Adrasan’a , Adrasan’dan nerelere açılacağız.? Bizim projelerimiz, bizi bilinmezlerin keşfine götürmüyor. Bilinen yağma projeleri zaten. Rant bağlantılı, beklentileri karşılayan, öncesinde muhtemel kazançların hesaplandığı, projeler. Doğaya saygısı, “yaratandan ötürü” dahi olmayan, kişilerin ve beklentilerin projeleri.

 

                         Neden Adrasan’ı doğasıyla muhafaza etmiyoruz. Daha derli toplu, bir yerleşim ve konaklama düzenlemesi getirerek , yerli halkın hem güzel doğasıyla barışık, geçimini sağlayabileceği şekilde korumuyoruz. İlla büyük sermaye ve rantçıları oraya yerleştireceğiz. Biz yerel halklar, kendi topraklarımızda, vasıfsız hizmetçiler olarak yaşamaya mahkûm mu yaşayacağız? Adrasan’a sahip çıkalım.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...