TÜRK’ÜN ŞANLI BAYRAĞI İSA BAHADIR ÇELİK2İN KÖŞE YAZISI
TÜRK’ÜN ŞANLI BAYRAĞI İSA BAHADIR ÇELİK2İN KÖŞE YAZISI
370 defa okunmuş - 06 Şubat 2020 - Perşembe 16:58

TÜRK’ÜN ŞANLI BAYRAĞI İSA BAHADIR ÇELİK2İN KÖŞE YAZISI

Atatürk “Bayrak bir milletin özgürlük alametidir. Düşmanın da olsa hürmet lazımdır.” Sözüyle ifade ettiği, bayrağın bir millet için kutsal olması gerekir. Bayrak bir milletin şerefi, namusu ve aynı zamanda simgesidir. Fakat Türk bayrağı hiçbir milletin sahip olamayacağı kadar kutsal ve her zerresinde kazanılmış zaferler ve şehitlerin aziz kanıyla bezenmiş bir bayraktır.

Avrupa Parlementosu’nda Yunan milletvekilinin şanlı Türk bayrağımızı yırtması korkaklığın ve acizliğin zirve noktasıdır. Hiçbir sebep bir milletin bağımsızlığının simgesi olan bayrağını yırtma cürretini vermez. Tarihsel kuyruk acılarını küçük oyunlarla bastırmaya çalışan zavallılar, ahlaksızlıklarını tüm dünyanın gözleri önünde sergilemiştir. Yüz yıllarca Cihan hakimi Büyük Osmanlı İmparatorluğunun sancağı altında bulunan Yunanistan, tarihini unutarak soysuzluğunu bir kere daha kanıtladı.

İzmir’in kurtuluşundan sonra Atatürk bölgeyi ziyareti esnasında yol halısının Yunan bayrağı olduğunu fark eder, yanındakilere sorar ve “Yunan bayrağı paşam! Yunan kralı Konstantin buraya ilk gelirken Türk bayrağını çiğneyerek geçmişti” yanıtını alır. “Hata etmiş! Ben bu hatayı tekrar edemem. Bayrak milletlerin şerefidir demiş ve ne için olursa olsun yere serilemez ve çiğnenemez” demiştir.

Mehmet Akif’inde dediği gibi; Vurulup pak alnından, uzanmış yatıyor; Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor. Türk milletine yapılan bu alçak saldırının cevabı 9 eylül 1922 yılında verilmiştir. Verilen bu cevabı hatırlamayanlar Bayrağımızın basit oyunlara alet edilemeyecek kadar kutsal, şanlı ve şerefli olduğunu unutmamalıdır.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...