YETKİLİLER GÖREVE! ASARÖRÜ GÖLETİNDE SU BOŞA AKIYOR
YETKİLİLER GÖREVE! ASARÖRÜ GÖLETİNDE SU BOŞA AKIYOR
170 defa okunmuş - 05 Mayıs 2020 - Salı 17:07

YETKİLİLER GÖREVE! ASARÖRÜ GÖLETİNDE SU BOŞA AKIYOR

Finike’ye bağlı Asarönü mevkin de  membran kaplamalı sulama göletinde meydana gelen  su kaçağına müdahale edilmemesi tepkilere yol açıyor. 2012 yılında tamamlanan  gölet 1 milyon 835 bin 495 liraya mal olmuştu. Yaklaşık 336 bin metreküp rezervuarı bulunan gölet, bu sahaya gelen yağmur suları ile doluyor.

Membranlı göletten Asarönü köyünün yanı sıra su rezervuarına göre Alacadağ köyünün de kısmen yararlanıyor. 413 dönümlük alanın sulanmasının  hedeflendiği gölette su kaçağının olması ve bu konuda bir şey yapılmaması vatandaşların tepkilerine yol açıyor.

Bölgede yaşayan ve muhtar azası olan İbrahim Durkaç “Bu gölet 2014 yılında Asar önü köyüne Sayın  Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat talimatıyla boş arazilerin dikilip değerlendirilmesi, sulama suyu olarak kullanılması için yaptırılmıştır.

Burada daha sonraki yıllarda su birikmeye başladı. Zamanla belli bir yerinden patlak vererek büyük su kaybı oluşmaya başladı. Kışın yağmur sularıyla dolan bu gölet  Mart ayından sonra yağmursuz geçen bu bölgede kıştan biriken hazır ki su ile  yaz aylarına kadar idare ediyor.Bu patlak yüzünden  yerden kaçan suyumuz çok  azalmaktadır. Bu gölet bu köyde ortalama 500 dönüm araziyi  sulamaktadır. Bu kaçaktan oluşan eksilme dolayısı ile  yazın ortalarında bu gölette su bitiyor.Bu yüzden  büyük su sıkıntısı yaşanıyor. Yetkililere bildirmemize rağmen hala hiçbir işlem yapılmamaktadır. Yıllardan beri  yine bu yılda dahil kıştan iyi dolmasına rağmen yaza kadar bu gördüğünüz su boşa gidecektir.Bu gölette çok  sayıda balıkta bulunmakta ve bu bölgedeki birçok yabani hayranlarında su kaynağı durumundadır.O yüzden yetkililerden  bir an önce bu  iş e el atmalarını istiyoruz” dedi. HABER:AYŞE KARABAY

 

 

.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...